Zespół ds. rezerwatu "Las Zwierzyniecki" tworzyliby przedstawiciele mieszkańców, urzędników miejskich, specjalistów i przedstawiciele uczelni białostockich. Jego zadaniem będzie wypracowanie wspólnej wizji rezerwatu, akceptowalnej przez wszystkich zainteresowanych tym terenem. Na czas pracy zespołu część robót zostanie zawieszona.
Prace w "Zwierzyńcu" podzielono na trzy etapy. Pierwszy, planowany na lata 2015-2016, dotyczy przede wszystkim terenu Lasu Zwierzynieckiego (a nie rezerwatu). Tam poprawiane będą istniejące ścieżki i pojawią się dwie nowe.
Drugi etap inwestycji obejmie rezerwat, ale tylko w zakresie poprawy ścieżek istniejących. Te prace mają być prowadzone w 2016 r.
W tamach trzeciego etapu prac, prowadzonych już w rezerwacie, zmodernizowane byłyby ścieżki istniejące, poprawione przedepty oraz utworzone trzy nowe (w tym jedna w formie okręgu wokół pomnika kap. Skarżyńskiego). Planowano to na 2017 r., ale właśnie je zawieszono do czasu wypracowania wspólnej wizji zmian w rezerwacie.
Miasto nie rezygnuje natomiast z realizacji ścieżek rowerowych i pieszych na terenie Lasu Zwierzynieckiego. Główną ideą inwestycji jest ułatwienie komunikacji między białostockimi uczelniami. W tej chwili przygotowywany jest projekt budowlany (to przyczyna pomarańczowych kropek na drzewach), który obejmuje wszystkie etapy inwestycji – choć nie wszystkie muszą zostać zrealizowane. Jest tak przygotowany, aby każda ścieżka mogła być zrealizowana indywidualnie, dotyczy to także rezerwatu.
Ferment wokół rewitalizacji Lasu Zwierzynieckiego powstał po tym, gdy podliczono, ile drzew rosnących w miejscu planowanych ścieżek pójdzie do wycinki. Przeciw niszczeniu zieleni protestuje grupa mieszkańców. Padają argumenty o potrzebie ochrony przyrody, ale też zachowania namiastki "dzikości", a nie tworzenia kolejnego parku. Są zbierane podpisy pod protestem przeciwko planowanej rewitalizacji.
O szczegółach inwestycji:
Ścieżki, trasy rowerowe i mała architektura. Będą inwestycje w Lesie Zwierzynieckim
ewelina.s@bialystokonline.pl