W ramach kampanii społecznej "Czas na czyste powietrze" w Białymstoku odbyło się spotkanie informacyjno-eksperckie. Uczestnicy rozmawiali m.in. o zagrożeniach zdrowotnych związanych z zanieczyszczeniem powietrza i środowiska.
Debata o powietrzu
Czwartkowe spotkanie (17.10) w stolicy Podlasia zorganizowało Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia. Uczestniczyli w nim m.in. pracownicy białostockich urzędów, straży miejskiej, organizacji pozarządowych, cechu kominiarzy, uczniowie, nauczyciele.
Spotkanie informacyjno-eksperckie otworzyła Ewa Dux-Prabucka, prezes Stowarzyszenia Dziennikarze dla Zdrowia. Jednym z prelegentów był zastępca prezydenta Białegostoku Adam Musiuk, który opowiedział o działalności Urzędu Miejskiego na rzecz ograniczenia zanieczyszczeń powietrza. Swoje wystąpienia mieli także m.in. przedstawiciele Uniwersytetu Medycznego, Urzędu Marszałkowskiego, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Regionalnego Wydziału Monitoringu Środowiska w Białymstoku.
Program ochrony powietrza dla strefy aglomeracji białostockiej to dokument strategiczny, w którym określono m.in. zadania realizowane przez Urząd Miejski w Białymstoku. Jednym z działań prowadzonych przez miasto jest dofinansowanie wymiany pieców, montażu pomp ciepła i kolektorów słonecznych w domach białostoczan.
– Chcemy w ten sposób pomóc mieszkańcom w wymianie starych, nieekologicznych pieców lub palenisk węglowych na nowoczesne – mówi zastępca prezydenta Białegostoku Adam Musiuk. – Chodzi o to, aby jakość powietrza w naszym mieście była jak najlepsza.
Jak miasto walczy ze smogiem?
Miasto Białystok prowadzi także inne działania, które wpływają na jakość powietrza. Wśród nich można wymienić m.in. modernizację i remonty dróg, czyszczenie ulic, stosowanie systemu zarządzania i sterowania ruchem ulicznym, rozwój i modernizację transportu publicznego (BKM, BiKeR), akcje edukacyjne. Prowadzone są także działania ekologiczne, takie jak m.in. sadzenie roślin, zakładanie łąk kwietnych, pól słonecznikowych i rzepakowych, tworzenie zielonych ekranów i przystanków, przekazywanie białostoczanom sadzonek drzew do posadzenia na działkach i w ogródkach. W październiku białostocka straż miejska została wyposażona w smogobus, czyli mobilne laboratorium do kontrolowania jakości powietrza w mieście.
Projekt "Czas na czyste powietrze" jest odpowiedzią na niski poziom świadomości społeczeństwa na temat negatywnego wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie człowieka. Jednym z podstawowych elementów kampanii są organizowane w szesnastu województwach spotkania informacyjno-eksperckie. Ich program obejmuje wykłady przedstawiające cele i założenia kampanii, aktualny stan powietrza w Polsce i jego konsekwencje zdrowotne. Spotkania są finansowane ze środków Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020.
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl