Skąd pomysł na "Córy"
Na koncerty Karoliny Czarneckiej przychodziły nastolatki, często były to też młodsze dziewczynki z rodzicami, czasem same, w grupkach.
- Poczułam w sobie odpowiedzialność i powinność, że muszę zrobić dla nich coś więcej. Moje teksty są kierowane do starszych słuchaczy. Ale napisałam tekst, który jest adresowany stricte do nich, do "cór". Bardzo dobrze mi się pisało ten tekst, mając jasną figurę odbiorczyni. Wychodziło to ze mnie naturalnie – przedstawia genezę powstania projektu Karolina Czarnecka.
Piosenka pojawiła się na płycie, Karolina koncertowała z nią. Od czasu do czasu, równolegle do działań koncertowych, aktorskich, Karolina prowadziła warsztaty dla nastolatek, m. in. podczas poznańskiego Festiwalu Malta, które stały się przyczynkiem powstania tego projektu.
- Prowadziłam tam warsztaty songwritingu z nastolatkami. Były to warsztaty pt. "Peace and song". Zobaczyłam, ile w tych dziewczynach kryje się niewykorzystanych pokładów kreatywności, nie tylko tej twórczej, ale też emocjonalnej, rozwijania środowiska, siebie nawzajem. Dając im możliwość wypowiedzenia się, traktowania ich partnersko, dawania im przestrzeni, by były sobą, zastanawiałam się, jak można im pomóc, by się otworzyły, a potem widzieć, jak to procentuje i się rozwija. Te sytuacje i doświadczenia doprowadziły mnie do miejsca, w którym stwierdziłam, że coś więcej należy się tym dziewczynom – kontynuuje Karolina.
Twórczyni platformy mówi, że nie chce nikogo odgradzać, jednak dziewczynki są jej po prostu bliższe. Jest to temat i przestrzeń, w której Karolina Czarnecka umie się odnaleźć.
Warsztaty kobiet dla młodych kobiet
Córy.com.pl to platforma, która ma dawać przestrzeń do rozwoju i możliwość spotykania się z innymi kobietami. Z kobietami, które swoją drogą doszły do takiego miejsca, skąd mogą inspirować innych i mają coś do powiedzenia.
Głównym rdzeniem platformy są warsztaty z różnych kategorii: ciało, głowa, ziemia, sieć, kreacja. W każdej z nich są dostępne warsztaty cykliczne, krótkoterminowe i spotkania.
Na warsztaty można zgłosić się poprzez właśnie tę stronę. Warsztaty odbywają się online i są bezpłatne. Karolinie zależało na tym, by każda młoda dziewczyna miała do nich dostęp, bez względu na miasto, pochodzenie, budżet. Warsztaty kierowane są do dziewczyn w wieku 13-17 lat. Tematyka warsztatów jest szeroka, dotyka różnych przestrzeni, od manualnych po intelektualne.
Wsparcie Miasta Białystok
Miasto Białystok wsparło projekt "Córy" kwotą 35 tys. zł.
- Rozmowa ze mną, czy miasto powinno coś dołożyć do tego projektu trwała minutę. Decyzja na tak była od razu. Zawsze jako miasto wspieramy projekty białostoczan. Jeśli ktoś przyjdzie z ciekawym pomysłem, to staramy się wspierać. Przez ostatni czas aktywność młodych dziewczyn była bardzo zauważalna. Więc chcieliśmy wesprzeć tę aktywność. Dziewczyny pokazywały sprzeciw wobec tego, co się działo w naszym kraju. Miasto chciało dołożyć cegiełkę, by wesprzeć projekt skierowany do młodych dziewczyn – powiedział Rafał Rudnicki, zastępca prezydenta Białegostoku.
- Myślę, że miasto Białystok może być przykładem dla innych miast w Polsce – podsumowała Karolina Czarnecka.
anna.kulikowska@bialystokonline.pl