Coraz większe zainteresowanie komercyjnymi testami na COVID-19

2020.10.01 13:48
Koronawirus cały czas wzbudza emocje. Przy gwałtownie rosnącej liczbie zachorowań wzrasta liczba osób, które chcą przebadać się na własny rachunek, na wszelki wypadek. Dobrze widać to na przykładzie białostockiego RCKiK.
Coraz większe zainteresowanie komercyjnymi testami na COVID-19
Fot: RCKiK w Białymstoku

W naszym regionie wzrasta nie tylko liczba nowych przypadków COVID-19. Coraz więcej osób chce na własną rękę wykonać test na obecność koronawirusa. W Podlaskiem taką możliwość daje kilka jednostek. Jedną z takich placówek jest Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku. W stolicy województwa, każdego dnia, z opcji prywatnego przebadania się pod kątem SARS-CoV-2 korzysta około 20 osób. Podobnie dzieje się np. w Łomży. W związku z rosnącym zainteresowaniem RCKiK od najbliższego poniedziałku (5.10) wydłuża godziny, w których można zgłosić się na pobranie. Warto jednocześnie pamiętać, że jest to opcja dla osób zdrowych, bez objawów infekcji.

- Zgłaszają się do nas kobiety w ciąży, pacjenci przed zabiegami, funkcjonariusze służb mundurowych, osoby, które planują wyjechać do sanatorium lub za granicę. Również firmy wysyłają na badanie swoich pracowników, żeby wykluczyć obecność wirusa - mówi Bartosz Szutkiewicz z białostockiego RCKIK.

Wymazy z gardła i nosogardzieli, po wypełnieniu odpowiedniego formularza, pobierane są w kontenerze, który znajduje się obok wejścia głównego do budynku RCKiK w Białymstoku. Samo pobranie to kwestia minuty, natomiast na swoją kolej trzeba trochę poczekać - wszystko zależy od tego, ile osób zgłosi się w danym czasie. Oczekiwanie wynika również z tego, że personel musi zachować środki ostrożności i m.in. po każdej osobie przeprowadzana jest dezynfekcja.

Na wyniki czeka się do 48 godzin. Dostępne są w formie elektronicznej. Koszt badania z pobraniem wymazu to 315 zł. Jeżeli wynik okaże się pozytywny, laboratorium zgłosi to do Sanepidu.

Placówki, które wykonują niekomercyjne testy na koronawirusa można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia (stan na 30 września 2020 r.):

WSSE w Białymstoku ul. Legionowa 8, Białystok;

Akademicki Ośrodek Diagnostyki Patomorfologicznej i Genetyczno-Molekularnej Sp. z o. o., ul. Waszyngtona 13, Białystok;

Zakład Laboratoryjnej Diagnostyki Klinicznej, Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku ul. Waszyngtona 15a; Białystok;

Zakład Laboratoryjnej Diagnostyki Pediatrycznej Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny im. L. Zamenhofa w Białymstoku, ul. Jerzego Waszyngtona 17, Białystok;

Medyczne Laboratorium Diagnostyczne i Mikrobiologiczne Szpital Wojewódzki im. dr. Ludwika Rydygiera w Suwałkach , ul. Szpitalna 60 Suwałki;

Dział Laboratoryjny Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku, ul. M. Skłodowskiej-Curie 23 Białystok.

Komercyjne testy, oprócz RCKiK, wykonują też niektóre laboratoria prywatne.

Jednocześnie warto przypomnieć, że w naszym regionie wzrasta również liczba próbek badanych na zlecenie lekarzy i Sanepidu. Jak informuje wojewoda podlaski, w miniony poniedziałek były to 82 242 próbki. Natomiast w środę (30.09) ich liczba wzrosła o 1434 do 83 676 próbek.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

1851 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39