Coraz więcej uchodźców szuka w Polsce azylu. Najwięcej Białorusinów

2021.07.27 07:42
Prawie 1,7 tys. cudzoziemców złożyło w Polsce wnioski uchodźcze w I połowie tego roku. To dużo więcej niż rok temu.
Coraz więcej uchodźców szuka w Polsce azylu. Najwięcej Białorusinów
Fot: Arkadiusz Świentochowski

Z danych Urzędu do Spraw Cudzoziemców wynika, że liczba wniosków o przyznanie ochrony międzynarodowej w I półroczu była o ok. 27% wyższa w porównaniu do analogicznego okresu 2020 r.

- Najliczniej o udzielenie ochrony międzynarodowej ubiegali się obywatele Białorusi - informuje Jakub Dudziak rzecznik prasowy Urzędu do Spraw Cudzoziemców.

Łącznie o azyl ubiegali się: Białorusi - 667 osób, Rosji - 465 osób, Afganistanu - 140 osób, Ukrainy – 112 osób oraz Turcji – 50 osób.

Cudzoziemcowi udziela się ochrony międzynarodowej (w formie statusu uchodźcy lub ochrony uzupełniającej), jeśli w jego kraju pochodzenia grozi mu prześladowanie lub rzeczywiste ryzyko utraty życia czy zdrowia. Każdy wniosek jest rozpatrywany indywidualnie przez Urząd do Spraw Cudzoziemców, który szczegółowo analizuje poszczególne sprawy w celu sprawdzenia czy danej osobie należy udzielić ochrony.

Jak podlicza Jakub Dudziak, w pierwszej połowie tego roku decyzje o przyznaniu ochrony międzynarodowej otrzymało 391 cudzoziemców. Byli to głównie obywatele: Białorusi – 282 osoby (uznawalność 100%), Rosji - 48 osób (uznawalność 12%) oraz Turcji - 25 osób (uznawalność 89%). Łączna średnia uznawalność dla wszystkich zakończonych postępowań wyniosła 39% Wszystkie decyzje merytoryczne wydane od sierpnia 2020 r. wobec Białorusinów były pozytywne.

Decyzje negatywne otrzymało 616 osób – w większości obywatele Rosji (289 osób) i Ukrainy (140 osób). Nieco ponad 370 postępowań zakończyło się natomiast umorzeniem. Dotyczyło to przede wszystkim obywateli Afganistanu (139 osób) i Rosji (70 osób). Sprawy są umarzane w sytuacji gdy cudzoziemiec np. opuścił Polskę przed wydaniem decyzji lub nie stawił się na tzw. wywiad statusowy.

Podczas trwania procedury uchodźczej cudzoziemcy mogą korzystać z pomocy socjalnej (m.in. zakwaterowanie, wyżywienie, opieka zdrowotna) zapewnianej przez Urząd do Spraw Cudzoziemców oraz zajęć edukacyjnych (m.in. nauka języka polskiego, kursy informacyjne). Mają oni do wyboru pobyt w ośrodku lub samodzielne utrzymanie się poza ośrodkami przy pomocy finansowej otrzymywanej od urzędu.

Wg danych Urząd do Spraw Cudzoziemców, w połowie roku z pomocy socjalnej Urzędu do Spraw Cudzoziemców korzystało 3,8 tys. osób - głównie obywatele: Rosji (39%), Białorusi (26%) i Ukrainy (13%). W ośrodkach dla cudzoziemców ubiegających się o ochronę międzynarodową przebywało nieco ponad 700 osób.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1604 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39