Sezon grypowy
Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Białymstoku informuje, że w woj. podlaskim od początku sezonu grypowego, tj. od 1 września do 31 grudnia 2016 r., zgłoszono dokładnie 34 086 zachorowań oraz podejrzeń zachorowań na grypę, w tym 16 517 z nich dotyczyło dzieci do 14. roku życia.
Współczynnik zapadalności dziennej (średnia liczba zachorowań) w tym okresie wyniósł 24 przypadki na 100 tys. mieszkańców i był wyższy niższy w analogicznym czasie sezonu grypowego 2015/2016.
Sanepid podaje, że najwyższy współczynnik zapadalności dziennej na grypę odnotowano w powiatach: augustowskim - 40 przypadków na 100 tys. mieszkańców, białostockim – 40 i łomżyńskim – 35.
Liczba zachorowań oraz podejrzeń zachorowań na grypę jest związana z panującym sezonem grypowym. W Polsce sezon ten trwa od września do kwietnia następnego roku, przy czym szczyt zachorowań przypada między styczniem a marcem.
- Jest bardzo dużo chorujących. W dużej mierze dlatego, że mało osób szczepi się. W Podlaskiem ze szczepień korzysta tylko 2% mieszkańców, również średnia ogólnopolska to tylko nieco więcej, bo 3,8%. To bardzo źle, bowiem tylko szczepienia chronią przed powikłaniami – mówi Lucyna Jadaluk z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Białymstoku.
Szczepienia zalecane są wszystkim osobom powyżej 6. miesiąca życia, a w szczególności: osobom przewlekle chorym, po transplantacji narządów, zdrowym dzieciom w wieku od 6. miesiąca do 18. roku życia, kobietom w ciąży lub planującym ciążę, osobom w wieku powyżej 55. roku życia, pracownikom ochrony zdrowia oraz placówek zapewniających opiekę osobom chorym i niepełnosprawnym, a także pracownikom wykonującym zawody wymagające ciągłego kontaktu z ludźmi.
Wykryto wirusa
Lekarze pobrali też w grudniu i w pierwszych dniach stycznia łącznie 11 wymazów do badań laboratoryjnych. W ten sposób potwierdzono obecność wirusa grypy typu A w woj. podlaskim, bowiem 2 próbki były dodatnie. Osoby zarażone leczone są ambulatoryjnie.
Warto wiedzieć, że wirus grypy A jest bardzo podatny na mutacje. Objawy choroby to w tym przypadku wysoka i nagła gorączka, bóle mięśniowe, zapalenie spojówek, kaszel oraz ból gardła.
Należy pamiętać, że natężenie objawów grypy i ciężkość jej przebiegu w dużej mierze zależą od stanu układu odpornościowego danej osoby. Jeśli u osoby zarażonej wirusem doszło wcześniej do kontaktu z tą samą odmianą wirusa, przebieg prawdopodobnie będzie lżejszy.
dorota.marianska@bialystokonline.pl