Coraz więcej łąk
- Właśnie rozpoczęły się prace przy zagospodarowaniu przestrzeni w mieście, po to, by za kilka tygodni pojawiły się piękne łąki kwietne - poinformował zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki. - Zapowiadaliśmy, że dążymy do tego, aby na terenie miasta było więcej niż 10 ha łąk, a w tym roku udało się zagospodarować 11 ha. W ubiegłym roku było to 8 ha.
Aktualnie przygotowywane jest podłoże pod wysiew. Wykonane zostaną także badania gleby, aby określić, czy jest ona w dobrej kondycji i nie potrzebuje dodatkowych składników w postaci nawozu.
- Oprócz łąk kwietnych, zależy nam również na tym, aby zwiększała się powierzchnia zieleńców niekoszonych. W tym roku prawie 50 ha zieleńców nie będzie wykaszanych przez cały sezon. W ubiegłym roku było to 36 ha, więc teraz będzie o 14 ha więcej. Zależy nam na tym, aby dbać o środowisko oraz żeby było coraz więcej naturalnych terenów - zaznaczył Rafał Rudnicki.
W sumie w Białymstoku będzie 60 ha zieleńców i łąk, co znacznie wpłynie na jakość powietrza. Ponadto rośliny zatrzymują wilgoć w glebie - jest to ważne, ponieważ Białystok jest miastem płaskim i nie ma zbyt dużo zbiorników wodnych. Co więcej, tam gdzie występują łąki kwietne, tam mikroklimat jest łagodniejszy.
Nowe gatunki
Miasto co roku stara się, aby na łąkach pojawiały się nowe gatunki. W ubiegłym roku w okolicy ul. Branickiego testowano nowe odmiany roślin o nazwach: onętek kosmos i onętek siarkowy. Ten pierwszy ma piękne różowe kwiaty, a drugi pomarańczowe.
- Ta roślina konkuruje z innymi roślinami, dlatego staramy się ją wysiewać jako samodzielną. Ona bardzo dobrze kwitnie, wykorzystuje idealnie każdy rodzaj gleby. Nie jest też wymagająca, co jest ważne w warunkach miejskich. Kwitnie od lipca do pierwszych mrozów, czyli do listopada - mówił Andrzej Karolski, dyrektor Departamentu Gospodarki Komunalnej.
Dyrektor dodał, że w ubiegłym roku zaobserwował same pozytywne reakcje na nową kwiatową propozycję.
- Rowerzyści zatrzymywali się, fotografowali kwiaty. Byli też tacy, co próbowali zbierać do wazonu pojedyncze rośliny - przekazał Karolski. - Ponadto jest to roślina przyjazna dla pszczół i owadów, które żywią się nektarem. Ciekawostką jest też to, że kwiaty te można jeść. Mają lekko gorzkawy smak - dodał.
Nowe pola z kosmosem siarkowym zostaną założone na placu NZS, zieleńcu przy ul. Sikorskiego i w sąsiedztwie pasieki miejskiej.
Andrzej Karolski zapowiedział, że w okolicy skweru Janusza Smacznego powstanie nowość, czyli łąka kwietna skomponowana dla ptaków. Dobrane będą odpowiednie rośliny tj. proso, sorgo, len, które jesienią stanowić będą żerowisko dla ptaków.
Gdzie się pojawią nowe łąki?
Miasto w każdym rodzaju mieszanek przygotowało ok. 30 gatunków roślin. Takie różnorodne mieszanki pokryją około 25% wszystkich łąk. Łąki bylinowe antysmogowe zajmą 6%, łąki jednoroczne przyjazne dla motyli 17%, łąki jednoroczne antysmogowe 36%, pola słonecznikowe 6% oraz pola kwitnącego onętka kosmos pokryją 10%. Na łące kwietnej koło ul. Piastowskiej dominować będzie wrotycz, czyli roślina zawierająca naturalne związki owadobójcze, które zabijają np. mszyce. Na białostockich łąkach pojawią się także malwy i ślazy.
Specjalnie przygotowane mieszanki nasion będą wysiewane po ogrzaniu się gruntu, czyli w drugiej połowie kwietnia i na początku maja.
W wielu miejscach, w których rosły wcześniej słoneczniki, w obecnym sezonie będą kwitły łąki jednoroczne, ze względu na konieczność zastosowanie płodozmianu.
- Słoneczniki musieliśmy wycofać z dużych powierzchni, ponieważ gromadzą różnego rodzaju patogeny w glebie. Później patogeny atakują kolejne zasiewy, dlatego słoneczników będzie niewiele w tym roku - poinformował Andrzej Karolski.
Łąki pojawią się w lokalizacjach znanych z poprzednich lat, a nowe zakwitną w takich miejscach jak zieleniec przy skrzyżowaniu ul. Krzywoustego z ul. Raginisa (pole słonecznikowe) oraz ul. Ciołkowskiego z ul. Nowowarszawską (łąka kwietna jednoroczna antysmogowa), okolice wiaduktu Dąbrowskiego (łąka jednoroczna antysmogowa i pole słonecznikowe), teren obok parku przy ul. Fredry (łąka jednoroczna antysmogowa). Po zakończeniu inwestycji łąki powrócą również na tereny w okolicy ronda Fieldorfa "Nila" (łąka kwietna bylinowa i łąka jednoroczna motylowa) oraz na zieleniec w okolicy rzeki Białej przy ul. Tysiąclecia Państwa Polskiego (łąka jednoroczna motylowa).
malwina.witkowska@bialystokonline.pl