Lignumity
Już w piątek (21.05) otwiera się nowa wystawa w siedzibie Galerii na ul. Legionowej 2. Będzie to ekspozycja Wojciecha Pawliczuka "Lignumity".
Wystawa ta jest retrospekcją ponad 20-letniego okresu twórczości Wojciecha Pawliczuka. Autor prezentuje realizacje rzeźbiarskie wykonane głównie z drewna, zarówno najnowsze, jak i z dawnych lat. Artysta inspiruje się mitologią dawnych ludów Europy – Celtów, Słowian i Wikingów.
Wojciech Pawliczuk jest absolwentem PLSP w Supraślu i ASP w Poznaniu. Zajmuje się scenografią, malarstwem i rzeźbą – tworzy w drewnie, kamieniu i metalu. Pochodzi z Hajnówki, obecnie mieszka w Łodzi.
"Jestem niezmiernie rad, że udało mi się przeniknąć do świata tego druida, człapiąc za nim w jesionowych sabotach, zwiedzić zakamary jego twórcowni i przyłożyć rękę do publicznego udostępnienia choć niewielkiej części efektów jego aktywności twórczej" - pisze Mateusz Wolfram, kurator wystawy.
Wernisaż odbędzie się w piątek (21.05), o godz. 18:00. Wystawa będzie dostępna do 27 czerwca.
Tajlandia, jakiej nie znacie
Natomiast w sobotę (22.05) w siedzibie przy ul. Wiktorii 5 zostanie otwarta wystawa Karola Grygoruka "I Love You Dad". Ekspozycja to fotoreportaż obrazujący mieszkańców Tajlandii przed i po śmierci króla Bhumibola Adulyadeja, najdłużej panującego monarchy współczesnego świata. Karol Grygoruk zabiera oglądających wystawę do Tajlandii, której turyści nie widzą lub odwracają od niej wzrok.
Karol Grygoruk urodził się w 1985 r. w Warszawie, wychował w Białymstoku, jest magistrem socjologii i antropologii społecznej na Uniwersytecie Warszawskim, absolwentem Instytutu Twórczej Fotografii na Wydziale Filozoficzno-Przyrodniczym Uniwersytetu Śląskiego w Opawie. Wykłada na Akademii Fotografii w Warszawie. Specjalizuje się w teoriach kultury wizualnej i współczesnej fotografii amerykańskiej.
Wystawa będzie czynna do 27 czerwca. Kuratorem wystawy jest Artur Reszko.
Strajk w MPK Białystok
Na ogrodzeniu Galerii przy Rynku Kościuszki 4 we wtorek (1.06) będzie udostępniona wystawa Bogusława Floriana Skok "Strajk w MPK Białystok 1991. Trzydzieści lat minęło..."
W odróżnieniu od strajków z lat 80. XX wieku, protest w białostockim MPK nie stał się legendą. Pozostał po nim reportaż nakręcony amatorską kamerą wideo, garść wycinków prasowych oraz czarno-białe fotografie prezentowane na tej wystawie. A przecież było to jedno z ważniejszych wystąpień robotniczych czasu transformacji.
Bogusław Florian Skok urodził się w i wychował w Białymstoku, jest fotoreporterem, dokumentalistą, artystą fotografikiem, fotoedytorem, pedagogiem. Należy do Fotoklubu RP oraz Związku Polskich Artystów Fotografików. Uczestnik wielu wystaw zbiorowych i indywidualnych. Organizator i komisarz plenerów fotograficznych.
Wystawę będzie można oglądać do 30 czerwca.
Ten jeden dzień...
Kolejną propozycją wystawy plenerowej jest wystawa Agnieszki Sadowskiej "Ten jeden dzień...". Będzie ona udostępniona na placu Jana Pawła II od piątku (4.06) do 30 czerwca.
Wśród wielu fotografów, którzy rejestrowali 5 czerwca 1991 roku wizytę Jana Pawła II w Białymstoku, była też Agnieszka Sadowska. Tamtego dnia skupiła się przede wszystkim na robieniu zdjęć pielgrzymom na Krywlanach. To, co można zobaczyć na nich dziś, po 30 latach, u osób starszych uruchamia pamięć, u młodszych – wyobraźnię. Zbiorowe portrety intrygują. Wyłania się z nich wielowymiarowy obraz. Pokazują z jak różnym nastawieniem ludzie przyszli przywitać Papieża Polaka.
"Niektórzy zerkają w obiektyw, inni nieśmiało odwracają wzrok, chowają się za gestem. Patrzą w punkt albo rozglądają się dookoła. Są niedzisiejsi. Rozmodleni, weseli, skupieni, poważni. Gdyby ich wtedy na Krywlanach nie było, ta wizyta nie byłaby tak pamiętna" - pisze Grzegorz Dąbrowski, kurator wystawy.
Agnieszka Sadowska urodziła się w Ełku, jest absolwentką Szkoły Fotograficznej w Radawnicy oraz Wyższej Szkoły Fotograficznej w Warszawie, pracę dyplomową wykonała pod kierunkiem Urszuli Czartoryskiej. Jest fotografką Pracowni Konserwacji Zabytków, od 28 lat fotoreporterką Gazety Wyborczej.
24@bialystokonline.pl