Jeden wspólny numer do zastrzegania kart
Utrata karty jest stresującym wydarzeniem, jednak podejmując odpowiednie działania można uchronić się lub zminimalizować ewentualne negatywne skutki. Im szybsza reakcja po spostrzeżeniu utraty karty, tym większe szanse na niedopuszczenie do negatywnych konsekwencji. W pierwszej kolejności konieczne jest skontaktowanie się z wydawcą (odpowiednim bankiem) w celu zgłoszenia utraty karty.
Kontakt z wydawcą karty może być kontaktem osobistym (wizyta w jednostce banku), jednak najczęściej i najwygodniej jest skontaktować się telefonicznie. Po uzyskaniu połączenia z osobą przyjmującą zgłoszenie należy podać dane, o które zostaniemy poproszeni w celu identyfikacji, jak również identyfikacji karty, której zastrzeżenie chcemy zgłosić.
Żeby zastrzec kartę nie musisz pamiętać jej numeru! Wystarczy kontakt z wydawcą, a pracownik przyjmujący zgłoszenie może zidentyfikować kartę, której dotyczy zastrzeżenie bez znajomości jej numeru.
Zadzwoń na numer 828 828 828 w celu zastrzeżenia karty - jest to jeden numer, wspólny numer do zastrzegania kart płatniczych niezależnie od tego, w którym banku masz konto. Pamiętaj, iż obowiązek zgłoszenia informacji o utracie karty, jak również zgłoszenie zastrzeżenia jest obowiązkiem posiadacza wynikającym zarówno z przepisów prawa, jak również z umowy o kartę płatniczą, którą zawarłeś z wydawcą. Nie wywiązanie się z tego może skutkować poniesieniem przez Ciebie wszystkich negatywnych konsekwencji związanych z utratą karty.
Co, gdy ktoś zapłacił kartą skradzioną?
Wówczas należy zgłosić reklamację, która może dotyczyć zarówno transakcji dokonanych kartą utraconą, które zostały przeprowadzone przez osobę nieuprawnioną, jak również transakcji, które znalazły się na zestawieniu transakcji, a budzą podejrzenia.
Sposób zgłoszenia reklamacji powinien Ci zostać przedstawiony przez pracownika przyjmującego zgłoszenie. Jeżeli nie otrzymałeś takich informacji możesz o nie poprosić w czasie rozmowy.
Procedura składania reklamacji jest również opisana w umowie podpisanej z wydawcą lub w regulaminie. Wydawca rozpatruje reklamację w terminie wskazanym w umowie. Jest to związane z koniecznością przeprowadzenia weryfikacji danych o przeprowadzonej transakcji, jak również wyjaśnienia okoliczności z podmiotami ją przeprowadzającymi i przetwarzającymi (np. agent rozliczeniowy, akceptant).
Kradzież dokumentów
Kradzież albo zgubienie dowodu osobistego, prawa jazdy, paszportu czy innego dokumentu tożsamości to bardzo poważny problem, mogący doprowadzić do szeregu trudnych do wyjaśnienia sytuacji z wykorzystaniem naszych danych do celów przestępczych.
Utracone dokumenty należy najpierw zastrzec w banku - w wielu z nich nie trzeba nawet mieć konta bankowego. Wystarczy zgłosić zastrzeżenie tylko w jednym banku, a dane zostaną automatycznie przekazane do wszystkich pozostałych uczestników Systemu DZ.
Najlepiej to zrobić osobiście w oddziale bankowym. Część banków przyjmuje zastrzeżenia również telefonicznie. Można skorzystać z konta na stronie www.bik.pl (tylko pod warunkiem, że osoba zastrzegająca miała tam już wcześniej założone konto z wykorzystaniem danych z utraconego dokumentu).
O utracie dokumentów należy również powiadomić Policję – o ile dokumenty utracono w wyniku przestępstwa.
Następnie trzeba zawiadomić najbliższy organu gminy lub placówki konsularnej i wyrobić nowy dokument.
malwina.witkowska@bialystokonline.pl