Co można oglądać w Muzeum Podlaskim?

2020.06.04 23:41
Muzeum Podlaskie jest ponownie otwarte już od 12 maja. Placówka zaprasza do oglądania wystaw czasowych, które czekają w oddziałach - nie tylko w Białymstoku.
Co można oglądać w Muzeum Podlaskim?
Fot: Muzeum Podlaskie
"Stadnina przy wodopoju" Juliusz Kossak

Ratusz w Białymstoku

Do 28 czerwca można oglądać wystawę "Kossakowie. Juliusz Kossak (1824-1899) i Wojciech Kossak (1856-1942)".

Batalistyczne i historyczne malarstwo Juliusza i Wojciecha Kossaków, przedstawicieli rodu bogatego w talenty artystyczne, literackie i naukowe, cieszy się w Polsce niesłabnącą od ponad stu lat popularnością. Jego ikoną stał się koń, ułan z dziewczyną, kresowy step. Na wystawie zaprezentowanych zostanie 39 prac obu malarzy. Zamierzeniem autorki scenariusza i kuratorki wystawy jest ukazanie najważniejszych wątków w twórczości obu artystów oraz różnic i analogii pomiędzy ich malarstwem. Obaj, Juliusz i Wojciech Kossakowie podejmowali zbliżone tematy. Były to: sceny batalistyczne, motywy czerpane z historii polskich zwycięstw, przedstawienia rodzajowe odwołujące się do kresowej lub podkrakowskiej obyczajowości.

Druga wystawa czasowa to "Mikołaj Kopernik. Opowieść o życiu i dziele". Jej celem jest zaprezentowanie i popularyzowanie postaci Mikołaja Kopernika, poprzez pokazanie jego rodzinnego miasta i kolejnych etapów jego edukacji i późniejszych losów na Warmii. Modułowa ekspozycja pozwoli na korzystanie z multimediów, takich jak aplikacja, dzięki której możemy pokierować łazikiem marsjańskim. Są tu też stanowiska edukacyjne, gdzie stworzymy mieszanki lecznicze według recept samego doktora Kopernika. Wystawa pozwala prześledzić proces kształtowania się geniuszu Mikołaja, ale także wskazuje na ważne momenty w życiu obywatela Torunia, które sprawiły, iż zapisał się on na stałe na kartach historii nauki. Wystawa jest czynna do 20 września.

Muzeum Historyczne

Placówka zaprasza na wystawę "Białostoczanie w krzywym zwierciadle". Rysunki satyryczne Czesława Sadowskiego przedstawiają postacie z życia politycznego, kulturalnego i społecznego lat 30. XX w. Rysunki, szkice i karykatury sporządzane w trakcie posiedzeń sądowych, zjazdów, wydarzeń publicznych itp., służyły jako ilustracje artykułów dziennikarza i esperantysty Jakuba Szapiro, korespondenta "Ilustrowanego Kuriera Codziennego" na województwo białostockie. Wystawa eksponowana jest do końca roku.

Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego

Artysta fotografik Krzysztof Gierałtowski, autor wystawy "Pisarze", jest twórcą niezależnym. Jego "portrety subiektywne" przedstawiają twórców polskiej kultury, nauki i ludzi polityki. Wystawę "Pisarze" tworzą fotografie będące zapisem spotkań fotografika z wybitnymi przedstawicielami środowiska literatów. Wśród nich można zobaczyć zdjęcia przedstawiające: Jarosława Iwaszkiewicza, Stanisława Tyma, Melchiora Wańkowicza, Sławomira Mrożka, Tadeusza Różewicza, Leopolda Tyrmanda, Gustawa Herlinga Grudzińskiego, Zbigniewa Herberta, Wisławy Szymborskiej i Czesława Miłosza. Wystawa jest czynna do końca czerwca.

Muzeum Ikon w Supraślu

Prezentacja "Ikona - droga przez życie" obejmuje trzy spośród czterech prac Jerzego Nowosielskiego znajdujących się w zbiorach sztuki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II: Ikonę Chrystusa Pantokratora (około 1958), Ikonę Matki Bożej Oranty (1961) oraz Ikonę św. Pawła (1962). Czwarty wizerunek Przemienienie na Górze Tabor (1957) stanie się jednym z głównych tematów kolejnej wystawy, która zostanie otwarta po święcie Przemienienia Pańskiego w sierpniu 2020 roku. Prace pochodzą z wczesnego okresu twórczości (przełom lat 50. i 60. XX wieku). Wystawa jest czynna do 28 czerwca.

Muzeum w Tykocinie

Wystawa "I przyszła wojna..." jest próbą refleksji na temat przebiegu i skutków II wojny światowej obserwowanej z perspektywy społeczności jednego miasta. Łączy w sobie narrację, niby opowieść świadka opisywanych wydarzeń, z klasycznymi rozwiązaniami muzealnymi. Na ekspozycji zaprezentowane są liczne fotografie mieszkańców Tykocina, a także dokumenty i eksponaty związane z czasami wojennymi. Zaprezentowana zostanie także m. in. unikatowa kolekcja niemieckich materiałów propagandowych z lat 1941-1944. Wystawa jest czynna do 30 września.

Muzeum w Bielsku Podlaskim

Makatki w przeszłości pełniły różne funkcje. Przede wszystkim były ozdobą kuchni. Dodatkowo stanowiły też domowy poradnik życiowych mądrości, zasad moralnych i dobrych rad: "Gdzie miłość i zgoda panuje, tam szczęście swe gniazdo buduje", "Pan Bóg kocha taki dziatki co słuchają ojca i matki", "Grunt to rodzinka", "Myj się zimną wodą, będziesz piękną i młodą". Współcześnie makatki przeżywają renesans. Pojawiają się nowe wzory i sentencje. Ekspozycja "Modne makatki" przygotowana została ze zbiorów bielskiego muzeum. Jest czynna do końca roku.

W każdym z oddziałów Muzeum Podlaskiego można także oglądać wystawy stałe.

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1637 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39