Co dalej z budynkiem Teatru Dramatycznego? Znamy prawdopodobną datę zakończenia budowy

2024.03.08 15:19
Remont głównej siedziby Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku rozpoczął się w 2021 roku. Od tego czasu na terenie budowy pojawiło się wiele trudności. W piątek (8 marca) podano przewidywaną datę zakończenia remontu i przekazania teatru do ponownego użytku.
Co dalej z budynkiem Teatru Dramatycznego? Znamy prawdopodobną datę zakończenia budowy
Fot: Daria Lickiewicz

Główna siedziba Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku znajduje się przy ul. Elektrycznej 12. Został on wybudowany w 1938 roku, czyli tuż przed wybuchem II wojny światowej. Podczas wojny uległ zniszczeniu, lecz w okresie powojennym został odbudowany. W latach 80. przeszedł z kolei rozbudowę, w wyniku której powstały dwie przybudówki - budynek B i budynek C. Trwający w dalszym ciągu remont białostockiego teatru rozpoczął się w 2021 roku.

- Praktycznie od pierwszych tygodni remontu otrzymywaliśmy sygnały o różnego rodzaju trudnościach. Pierwsza z nich to był zbyt wysoki poziom wód gruntowych w najważniejszej przestrzeni, czyli pod sceną. W kolejnych miesiącach, w miarę kolejnych demontaży i rozbiórek, generalny wykonawca, czyli firma Budimex S.A. odkrywał kolejne trudności, z którymi musimy się mierzyć do dzisiaj. Oprócz tego pojawił się najistotniejszy problem w realizacji tej inwestycji, a mianowicie błędy projektowe. Robimy wszystko co w naszej mocy, aby inwestycja ukończyła się jak najszybciej - mówi dr Martyna Faustyna Zaniewska, Zastępca Dyrektora ds. technicznych. - Robimy to wszystko dla naszych widzów, dla mieszkańców Białegostoku, również dla tych, którzy w 1938 roku wywalczyli teatr miejski w naszym mieście - dodaje.

Teatr Dramatyczny w Białymstoku (remont)


Harmonogram realizacji inwestycji został opracowany między latem a jesienią ubiegłego roku. Zgodnie z informacją przekazaną przez Dyrektora Teatru, Piotra Półtoraka, ze względu na przepisy prawa budowlanego, remont musi być nadzorowany zarówno przez projektanta, jak i inspektorów nadzoru inwestorskiego. Ponieważ szacowane koszty nadzoru oraz projektowania przekroczyły ustalone limity, Teatr Dramatyczny zobowiązany był przeprowadzić dwie procedury przetargowe zgodnie z obowiązującymi przepisami dotyczącymi zamówień publicznych. W związku z tym konieczne było wyłonienie nowego architekta oraz Inżyniera Kontraktu.

Firma Akint sp. z o.o. z Warszawy uzyskała najwyższą ocenę w przetargu na opracowanie dokumentacji projektowej oraz pełnienie nadzoru autorskiego. W przypadku braku odwołania od decyzji teatru, planowane jest podpisanie umowy z firmą w przyszłym tygodniu. Ich zadaniem będzie m.in. przeprowadzenie analizy oraz zaproponowanie rozwiązań dotyczących komina scenicznego, stropu nad sceną, plafonu nad główną częścią widowni na dużej scenie, balkonu na dużej scenie oraz sceny kameralnej. Ponadto, projektanci będą odpowiedzialni za opracowanie kompletnych projektów wykonawczych oraz dokumentacji niezbędnej do uzyskania wymaganego pozwolenia na budowę.

1 marca 2024 roku została podpisana umowa z firmą SAFEGE S.A.S. Oddział w Polsce na funkcję inżyniera Kontaktu. Firma ta będzie pełniła nadzór inwestycyjny zgodnie z obowiązującym prawem budowlanym, a także świadczyła dodatkowe usługi związane z realizacją inwestycji przez 24 miesiące. Planowane zakończenie budowy budynku teatru w tym okresie oznacza, że teatr powinien zostać oddany do użytku w ciągu najbliższych dwóch lat.

Daria Lickiewicz
24@bialystokonline.pl

1908 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39