Cichy zabójca. Jak uniknąć zatrucia czadem?

2023.01.02 09:00
Aby nie zatruć się czadem należy przede wszystkim systematycznie czyścić, sprawdzać szczelność i wykonywać przeglądy techniczne przewodów kominowych. Warto pamiętać, by zawsze używać tylko sprawnych techniczne urządzeń.
Cichy zabójca. Jak uniknąć zatrucia czadem?
Fot: Pixabay

Co zrobić, aby uniknąć zatrucia czadem?

Tlenek węgla jest gazem bezbarwnym i bezwonnym przez co niemożliwym jest stwierdzenie jego obecności w powietrzu bez specjalistycznego przyrządu pomiarowego. Właśnie dlatego czad nazywany jest cichym zabójcą. Powstaje on w warunkach niecałkowitego spalania głównie w urządzeniach grzewczych takich jak piece gazowe czy kominki. Gaz ten jest substancją silnie toksyczną i już śladowe jego ilości we wdychanym powietrzu mogą doprowadzić do śmierci człowieka.

Aby nie zatruć się czadem należy przede wszystkim systematycznie czyścić, sprawdzać szczelność i wykonywać przeglądy techniczne przewodów kominowych. Warto pamiętać, by zawsze używać tylko sprawnych techniczne urządzeń, zgodnie z instrukcją producenta. Nigdy nie wolno zasłać, zaklejać, czy przykrywać urządzeń grzewczych i kratek wentylacyjnych.

W przypadku wymiany okien na nowe, należy sprawdzić poprawność działania wentylacji, ponieważ nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację.

Pamiętajmy, by nigdy nie bagatelizować takich objawów jak: bóle i zawroty głowy, duszność, senność, osłabienie, przyspieszona czynność serca, ponieważ mogą być sygnałem, że ulegamy zatruciu tlenkiem węgla. W takiej sytuacji należy natychmiast przewietrzyć pomieszczenie i zasięgąć porady lekarskiej.

Jak go wykryć?

Tlenku węgla nie sposób wykryć przy pomocy zmysłów człowieka. Na rynku jednakże dostępne są specjalistyczne czujki, które zamontowane w odpowiednim miejscu  ostrzegą nas przed zagrożeniem i bardzo prawdopodobne, że uratują w ten sposób nasze życie.    

Domowe czujki dymu to prosty sposób na zabezpieczenie domu przed pożarem. Czujki dymu skutecznie alarmują mieszkańców budynku, w którym powstał pożar. Alarm z czujki dymu jest sygnałem o niebezpieczeństwie powstania pożaru oraz umożliwia rozpoczęcie ewakuacji.

W domach, gdzie znajduje się urządzenie grzewcze na przykład na paliwo stałe lub gaz, powinna znaleźć się czujka tlenku węgla. Czujki czadu wykrywają ten niebezpieczny gaz w pomieszczeniu. Jet to bardzo istotne, ponieważ tlenku węgla nie wyczujemy ludzkimi zmysłami. Czadu nie widać, nie słychać ani nie czuć! Na rynku jest dużo różnych modeli czujek dymu. Przy wyborze nie sugerujmy się tylko ceną. Wybierzmy czujkę, która posiada certyfikat zgodności, co oznacza, że została przebadana w laboratorium certyfikującym na zgodność z europejską normą EN.

Przed instalacją czujki dymu koniecznie zapoznaj się z instrukcją użytkowania, w której znajdziemy informacje na temat sposobu montażu, konserwacji i obsługi.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1482 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39