Prezentuje ona dzieła myśli ludzkiej powstałe w Chinach na przestrzeni wieków. Po Krakowie, Warszawie, Poznaniu, Rzeszowie i Kielcach zawitała do Białegostoku.
- Odpowiedzi na pytanie: skąd Chiny w naszym mieście są dwie - mówił podczas wczorajszego wernisażu Andrzej Lechowski, dyrektor Muzeum Podlaskiego. - Po pierwsze - za kilka miesięcy duża część z nas będzie śledzić igrzyska olimpijskie. Warto więc przybliżyć tę kulturę. Po drugie - sam zdałem sobie sprawę, jakim nieprawidłowym stereotypem kierujemy się w patrzeniu na to państwo. Tandeta made in China, śmiesznie ubrani ludzie jeżdżący na rowerach i jedzący pałeczkami. Na tym najczęściej kończy się wyobrażenie o Chinach. Ta wystawa w sposób celny burzy ten stereotyp. Grzegorz Calik, prezes Polsko - Chińskiej Fundacji Kultury i Sztuki DONG - FENG, która jest organizatorem wystawy wyjaśnił, że ekspozycja była przygotowywana półtora roku i wszystkie modele zostały wykonane lub zakupione w Chinach.
Chińczycy byli prekursorami niemal w każdej dziedzinie. Wynaleźli m.in. proch, lakę, wagę, liczydło, porcelanę czy papier. Grali w cuju - najstarszą formę piłki nożnej i golfa. Stworzyli operę i lalkowy teatr. Na wystawie są również przykłady ich geniuszu transportowego i wojskowego - modele okrętów, kompasy, wóz wskazujący południe, lektyka i maszyny oblężnicze, np. o tak poetyckiej nazwie, jak "drabina do chmur". Nie zabrakło też chińskiej medycyny, w której prym wiedzie akupunktura, akupresura i ziołolecznictwo.
Duże zainteresowanie wzbudziła tzw. tryskająca misa. Dwa uchwyty naczynia wypełnionego do połowy wodą należy pocierać zwilżonymi rękoma, by najpierw wydobył się dźwięk, a potem "wyskakiwały" kropelki wody. Temu zjawisku Chińczycy przypisywali właściwości lecznicze.
Wiele z eksponatów to liczące nawet ponad sto lat oryginały, np. metalowe i bambusowe domino, urządzenie do destylacji przy produkcji alkoholu, kamienne pieczęcie, papierowe pieniądze, książki, pistolet na 3 naboje czy cała gama urządzeń: krosno tkackie, drewniana taczka, siewnik.
Wystawa będzie czynna do 4 czerwca.