W ofercie UwB na nowy rok akademicki pojawią się nowości.
Studenci zdobędą tytuł magistra chemii kryminalistycznej i sądowej
Dotychczas studenci UwB mogli kształcić się z zakresu chemii kryminalistycznej i sądowej w ramach specjalności na studiach licencjackich. Teraz taki kierunek będzie prowadzony na studiach II stopnia. Studenci będą mogli zdobyć praktyczne przygotowanie do pracy w laboratoriach analitycznych i zdobyć tytuł magistra chemii kryminalistycznej i sądowej.
Plan studiów został przygotowany we współpracy Wydziału Biologiczno-Chemicznego z Centralnym Laboratorium Kryminalistycznym w Warszawie, Laboratorium Komendy Wojewódzkiej Policji oraz Izbą Celną w Białymstoku. Na zajęciach studenci będą zapoznawać się z technikami oraz metodami analitycznymi stosowanymi we współczesnej kryminalistyce. Poznają również podstawy kryminologii i prawa dowodowego w polskim procesie karnym.
Część przedmiotów poprowadzą praktycy. Warto podkreślić, że utworzenie kierunku uzyskało 800 tys. zł dofinansowania w konkursie na nowe programy kształcenia zorganizowanym przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Jest to pierwszy taki kierunek studiów na polskich uczelniach.
Czas na ekobiznes
Nowa propozycja pojawi się także w ofercie studiów I stopnia. To ekobiznes – kierunek, który będzie prowadzony wspólnie przez Wydział Ekonomii i Zarządzania oraz Wydział Biologiczno-Chemiczny.
Celem studiów jest wykształcenie kadry specjalizującej się w problematyce ekonomii i ochrony środowiska, przygotowanej do pracy w gospodarce ukierunkowanej na tzw. zielony wzrost. Absolwenci kierunku z założenia będą posiadali wiedzę w zakresie wykorzystywania zrównoważonych technologii, ekoinnowacji oraz systemów zarządzania środowiskowego, które pozwalają zmniejszać negatywny wpływ gospodarki na środowisko.
W programie tego kierunku znajdą się też przedmioty związane z ekologicznymi produktami czy usługami, takimi jak agroturystyka. W czasie studiów studenci zapoznają się również z aspektami prawnymi i marketingowymi ekobiznesu.
Tym samym oferta największej uczelni w naszym województwie na nowy rok akademicki powiększyła się do 32 kierunków na studiach I i II stopnia oraz jednolitych magisterskich. W ramach kierunku filologia kandydaci będą mieli natomiast do wyboru kilkanaście specjalności związanych z filologiami obcymi – angielską, francuską i rosyjską.
monika.zysk@bialystokonline.pl