Ceny żywności i usług. Co najbardziej drenuje kieszenie?

2018.11.28 15:31
Z danych GUS-u jasno wynika, że jest drożej. Więcej płaci się nie tylko za żywność, ale też m.in. za ubrania i usługi, takie jak transport czy dostarczanie energii cieplnej.
Ceny żywności i usług. Co najbardziej drenuje kieszenie?
Fot: pixabay.com

Żywność - wzrosty i spadki cen

Główny Urząd Statystyczny w najnowszej informacji o sytuacji społeczno-gospodarczej kraju podaje, że ceny żywności w październiku były wyższe niż miesiąc wcześniej o 0,5%, natomiast ceny napojów bezalkoholowych spadły o 0,1%. Podrożały m.in. warzywa oraz pieczywo. Wzrosły także koszty za zakup cukru oraz mąki pszennej (po 0,8%), kasz i ziaren zbóż (o 0,4%), makaronów i produktów makaronowych (o 0,2%), a także ryżu (o 0,1%). Więcej trzeba było zapłacić również za jajka, sery i twaróg.

Kiedy jednak porównamy to, co działo się w październiku tego roku do cen, które obowiązywały 12 miesięcy wcześniej, okaże się, że podwyżki, jeżeli chodzi o żywność, są spore. Najwyraźniej widać to w przypadku jajek (wzrost o 16,8%) warzyw (o 10,0%) oraz pieczywa (o 7,4%).

Z kolei w październiku tego roku mniej pieniędzy trzeba było wykładać na mleko, śmietanę oraz jogurty. Tańsze niż jeszcze we wrześniu były również m.in. owoce (o 3,0%), mięso (przeciętnie o 0,9%). Obniżyły się także ceny olejów i tłuszczów (średnio o 0,1%, w tym margaryna i tłuszcze roślinne potaniały o 1,3%).

Opłaty za towary i usługi - co się zmieniło?

Więcej w październiku - w zestawieniu z wrześniem - trzeba było zapłacić również za obuwie oraz odzież. Odpowiednio 5% oraz 3,6%. Przy czym to i tak mniej niż rok wcześniej. Poza tym w dziesiątym miesiącu tego roku podrożały jeszcze towary i usługi związane z mieszkaniem, co zauważalne jest nie tylko z miesiąca na miesiąc, ale też w skali roku. Podniesiono ceny nośników energii (przeciętnie o 0,3%, w tym podrożał opał – o 0,8%, gaz – o 0,6% oraz energia cieplna – o 0,1%, natomiast ceny energii elektrycznej nie uległy zmianie). Wzrosły także opłaty za usługi kanalizacyjne (o 0,1%). Zaś za zaopatrywanie w wodę i wywóz śmieci płacono na podobnym poziomie. Trzeba jednak zaznaczyć, że nieznacznie obniżyły się ceny towarów i usług w zakresie wyposażenia mieszkania i prowadzenia gospodarstwa domowego (o 0,1%).

Podwyżki nie ominęły również transportu. W październiku konsumenci płacili więcej za paliwa do prywatnych środków transportu (przeciętnie o 1,1%, w tym podrożały gaz ciekły – o 6,9% oraz olej napędowy – o 1,8%, przy tańszej – o 0,1% – benzynie). Wzrosły również ceny usług transportowych (o 0,9%). Obniżyły się natomiast ceny samochodów osobowych (o 0,8%) i jest to stała tendencja. Wydaje się, że zmiany te są niewielkie, ale kiedy zestawimy październik 2018 r. z październikiem 2017 r., szybko zobaczymy, że gaz ciekły podrożał o blisko 17%, olej napędowy o 15,5%, a benzyna o prawie 11%.

Poza tym więcej - zarówno w październiku tego roku, jak i rok wcześniej - trzeba było wyjąć z portfela na opłaty za usługi stomatologiczne, lekarskie, szpitalne. Podwyżki objęły również wyroby farmaceutyczne oraz usługi sanatoryjne. Do tego dochodzą droższe gazety i czasopisma, książki, bilety do kin, teatrów i na koncerty oraz usługi
w zakresie turystyki zorganizowanej. Pocieszać może jedynie to, że nieznacznie spadły natomiast ceny m.in. sprzętu audiowizualnego, fotograficznego i informatycznego.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl
1019 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39