W Białymstoku ceny nie wzrosły
Sierpniowe ceny ofertowe są wyższe od lipcowych w Sopocie (+1,9%), Krakowie (+1,1%), Katowicach (+0,9%), Opolu, Szczecinie i Łodzi (+0,7%), Gdyni i Wrocławiu (+0,5%), Warszawie, Lublinie i Poznaniu (+0,4%).
- Nieznaczna podwyżka może być efektem ożywienia popytu. Byłby to świetny prognostyk na kolejne, jesienne miesiące, które zazwyczaj są najlepszym okresem dla rynku nieruchomości – tłumaczy Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl.
W raporcie Metrohouse, Szybko.pl i Expanera podane zostały średnie ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym. W sierpniu 2013 roku stawka za takie mieszkania w Białymstoku wynosiła 4220 zł/mkw., natomiast w tym samym miesiącu 2014 roku – 4410 zł/mkw. Najwyższe średnie ceny oferowano w czerwcu tego roku – 4460 zł/mkw. Dla porównania, w sierpniu 2014 koszt mieszkania na rynku wtórnym w Warszawie oszacowano na 7650 zł/mkw., we Wrocławiu - 5780 zł/mkw., Krakowie - 6700 zł/mkw., Poznaniu - 5420 zł/mkw. Taniej niż w Białymstoku było m.in. w Łodzi (3640 zł/mkw.), Szczecinie (4280 zł/mkw.), Toruniu (4370 zł/mkw.) i Opolu (4250 zł/mkw.).
W Białymstoku, biorąc pod uwag cały rok, zauważalna jest tendencja wzrostowa stawek za mieszkania na rynku wtórnym, natomiast porównując sierpień z lipcem, zauważa się, że ceny ofertowe nie wzrosły, a nieznacznie zmalały. Miastami, w których podane ceny nie zwiększyły się, są również Toruń i Gdańsk.
Marże kredytowe
Po wielu miesiącach podwyżek, nadszedł czas na zmiany dla kredytobiorców.
- Przede wszystkim nie wzrosły marże kredytowe. Warto podkreślić ten fakt, bowiem w ostatnim czasie to prawdziwa rzadkość – zauważa Jarosław Sadowski, Expander Advisors. – Najistotniejsze jest jednak obniżenie się średniego poziomu oprocentowania. Obecnie spadek jest jednak nieznaczny, bo z 4,49% do 4,44% (dla kredytu z wkładem własnym 25%), jednak już w październiku może osiągnąć nawet najniższy w historii poziom, czyli spaść poniżej 4,29% – dodaje.
Jak podają eksperci, te pozytywne zmiany to efekt oczekiwań, że w przyszłym miesiącu Rada Polityki Pieniężnej obniży stopy procentowe w naszym kraju. W najbliższych miesiącach niewykluczona jest nawet seria 2-3 obniżek. W rezultacie WIBOR 3M już teraz spadł do najniższego w historii poziomu 2,48% (stan z 12 września) i najprawdopodobniej nadal będzie spadał, obniżając jednocześnie oprocentowanie kredytów hipotecznych.
W kolejnych miesiącach zobowiązania mogą być tańsze i łatwiej dostępne.
- Obniżki oprocentowania w połączeniu z podwyższeniem od stycznia 2015 r. wymaganego wkładu własnego mogą wywołać znaczący wzrost popytu na kredyty pod koniec roku – ocenia Sadowski.
marta.a@bialystokonline.pl