Centra Zdrowia Psychicznego. Pilotaż w Podlaskiem

2021.03.09 09:03
Przedłużająca się pandemia doprowadza do tego, że coraz więcej osób zaczyna zmagać się z problemami psychicznymi. Dlatego Centra Zdrowia Psychicznego ze swoimi założeniami to słuszna koncepcja. Pomysł jest cały czas testowany. Również w Podlaskiem.
Centra Zdrowia Psychicznego. Pilotaż w Podlaskiem
Fot: pixabay.com

Wydłużono testowanie

Ministerstwo Zdrowia zdecydowało o przedłużeniu programu pilotażowego dotyczącego Centrów Zdrowia Psychicznego. Pilotaż miał zakończyć się w połowie tego roku, potrwa jednak do końca 2022 r.

Dotychczas w woj. podlaskim utworzono 4 Centra Zdrowia Psychicznego. Działają w szpitalach w Łomży, Suwałkach, Grajewie i Hajnówce. CZP zapewniają osobom z zaburzeniami psychicznymi kompleksową opiekę blisko miejsca zamieszkania. Jest to opieka psychiatryczna i psychologiczna w warunkach ambulatoryjnych i szpitalnych. Każde CZP ma wyznaczony obszar działalności. I tak CZP w Łomży świadczy opiekę mieszkańcom miastai powiatu łomżyńskiego, Grajewo – powiatu grajewskiego, Hajnówka – powiatu hajnowskiego, bielskiego i siemiatyckiego, a Suwałki początkowo powiatu suwalskiego, a obecnie także powiatu sejneńskiego i augustowskiego.

- Odnosząc się do przyszłości centrów zdrowia psychicznego należy zaznaczyć, iż od 2018 r., czyli od rozpoczęcia udzielania świadczeń w ramach programu pilotażowego, program ten jest stopniowo rozszerzany. Celem reformy ochrony zdrowia psychicznego dla osób dorosłych realizowanej zgodnie z Narodowym Programem Ochrony Zdrowia Psychicznego jest upowszechnienie środowiskowego modelu opieki psychiatrycznej na terenie całego kraju - mówi Justyna Maletka z Ministerstwa Zdrowia.

Poza tym trwają prace na wprowadzeniem zmian w przepisach prawnych, które umożliwią funkcjonowanie CZP na dalsze lata – przede wszystkim w Narodowym Programie Ochrony Zdrowia Psychicznego.

Dla kogo? I po co?

Centra zdrowia psychicznego udzielają pomocy doraźnej oraz długoterminowej. Leczone są w nich osoby z epizodycznymi i przewlekłymi zaburzeniami psychicznymi. To także miejsca, gdzie można zgłaszać się w pilnych przypadkach (pomoc musi być udzielona maksymalnie w ciągu 72 godzin) oraz po porady.

- Centra Zdrowia Psychicznego są odpowiedzialne za udzielanie wszystkim potrzebującym ze swojego rejonu kompleksowej pomocy psychiatrycznej - w warunkach stacjonarnych (psychiatrycznych, w miejscu udzielania pomocy doraźnej), dziennych (oddział dzienny psychiatryczny), ambulatoryjnych (porada lekarska, porada psychologiczna, sesje psychoterapii, wizyta domowa) oraz leczenia środowiskowego (domowego), w ramach której pacjent będzie mógł uzyskać poradę lekarza i psychologa, wizytę terapeuty środowiskowego czy sesję psychoterapii - podkreśla Beata Leszczyńska, rzecznik prasowy podlaskiego NFZ.

Każdy, kto się tam zgłosi, zamiast do rejestracji trafia do punktu zgłoszeniowo-koordynacyjnego, w którym psycholog, pielęgniarka psychiatryczna lub terapeuta środowiskowy oceniają stan zdrowia i ustalą wstępny plan pomocy.

- W województwie podlaskim jest zatrudnionych średnio 12 psychiatrów i średnio 5 psychologów/psychoterapeutów w jednym CZP. Oczywiście, jak w całej opiece zdrowotnej, tak i w opiece psychiatrycznej jest niedobór personelu. Stanowisko asystenta zdrowienia jest nową profesją, liczba tych osób jest na razie niewielka, np. w województwie podlaskim jest zatrudniona 1 osoba. Obecnie są prowadzone prace nad opracowaniem kryteriów, jakie powinna spełniać osoba zajmująca to stanowisko - mówi Beata Galińska-Skok, konsultant wojewódzki w dziedzinie psychiatrii.

- Niezależnie czy będą to problemy osobiste związane z utratą bliskiej osoby, depresja, trudności z pogodzeniem się z chorobą, stany lękowe – pacjent uzyska profesjonalną pomoc dopasowaną do jego potrzeb. W zależności od problemu, z którym się zgłosił do centrum, może liczyć na rozmowę z odpowiednim specjalistą, a więc: psychologiem, psychoterapeutą, terapeutą środowiskowym, pielęgniarką czy też lekarzem psychiatrą. Pomoc udzielana przez Centrum jest dla pacjentów oczywiście bezpłatna - dodaje Maciej Olesiński, dyrektor Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Ministerstwo Zdrowia szacuje, że np. w 2019 r. w Centrach Zdrowia Psychicznego leczyło się 9301 osób w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców. W województwie podlaskim od początku pilotażu do końca 2019r. (czyli przez 1,5 roku) jedno CZP udzieliło świadczeń medycznych średnio 3,2 tys. pacjentom.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

2174 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39