Cefarm nie zmieni się w wieżowiec? Protest mieszkańców może okazać się skuteczny

2018.10.11 14:22
Radni z komisji zagospodarowania przestrzennego pozytywnie zaopiniowali plan, który dopuszcza nadbudowanie budynku Cefarmu przy Sienkiewicza do zaledwie 20 m. Potencjalni inwestorzy chcieli zrobić w tym miejscu prawie 40-metrowy wieżowiec.
Cefarm nie zmieni się w wieżowiec? Protest mieszkańców może okazać się skuteczny
Fot: MN
Kamienica Cefarmu

Kamienica Cefarmu, która znajduje się na skrzyżowaniu ul. Sienkiewicza i Jagienki, to budynek z lat 50. Przez wiele lat mieściła się tam siedziba wspomnianej spółki. Nieruchomość od kilku lat jest na sprzedaż, chociaż nadal funkcjonuje tam apteka. Tak atrakcyjną lokalizacją już w 2016 rok zainteresowali się deweloperzy, który wystąpili do magistratu o wydanie warunków zabudowy, które miałby obejmować – w zależności od wersji – nadbudowę istniejącego budynku, do 7 lub 12 kondygnacji.

Tak ogromne wieżowce w tym miejscu byłby niezwykle uciążliwe dla mieszkańców pobliskich bloków, szczególnie tego znajdującego się pod adresem Jagienki 1, bezpośrednio sąsiadującego z działką Cefarmu.

- Taka inwestycja na pewno by ludziom przeszkadzała, bo przed samymi balkonami mieliby ścianę. Miałby też zostać dobudowany kolejny budynek, do tego garaże podziemne, więc i spaliny. Uciążliwość na pewno bardzo duża - mówi Mirosław Konopko, przewodniczący rady osiedla.

Miejscy urbaniści postanowili jednak zawiesić decyzję o wydaniu warunków i przystąpili do sporządzenia planu. Mieszkańcy zgłosili wiele uwag do pierwotnie zaproponowanego planu. Zostały one uwzględnione przez urzędników. We środę (11.10) podczas komisji zagospodarowania przestrzennego urbaniści przedstawili ostateczne rozwiązania – nadbudowę istniejącego budynku maksymalnie do 20 metrów (1. lub 2. piętra) i postawienie nowego o wysokości maksymalnie 16 metrów (mniej więcej równego blokowi), poza tym przy granicy działek nie może być wyrzutni spalin.

- Ten plan został poparty przez wszystkich radnych, którzy brali udział w komisji zagospodarowania przestrzennego i jeśli podczas sesji rady miasta zostanie to przegłosowane, to jesteśmy uratowani i będziemy wszyscy szczęśliwi - dodaje Mirosław Konopko.

Mieszkańcy osiedla Sienkiewicza chwalą sobie współpracę z urzędem i to, że udało się wypracować kompromis. Gdyby jednak radni zdjęli ten punkt z porządku obrad i deweloperzy znów wystąpiliby o wydanie warunków zabudowy, wówczas mieszkańcy nie mogą wnosić uwag, więc istniałoby ryzyko, że decyzja będzie dla nich niekorzystna.

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl

1114 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39