Caritas pomaga uchodźcom. Każdy może się przyłączyć

2021.10.05 18:46
Caritas Polska i przygraniczne parafie organizują pomoc uchodźcom. Każdy chętny może się przyłączyć.
Caritas pomaga uchodźcom. Każdy może się przyłączyć
Fot: Caritas Białystok

Do przygranicznych parafii trafią pakiety pomocowe

Do kościołów w parafiach znajdujących się na terenach objętych stanem wyjątkowym oraz do Straży Granicznej trafią specjalne pakiety pomocowe dla uchodźców.

– Pomagamy każdemu, bez względu na kolor skóry i narodowość. I nie stoi to w sprzeczności z koniecznością ochrony granic – podkreśla br. Cordian Szwarc OFM, zastępca dyrektora Caritas Polska, który 4 października spotkał się z proboszczami parafii położonych w pasie przygranicznym.

Delegacja Caritas Polska odwiedziła Michałowo. W ten sposób przedstawiciele organizacji chcieli sami, na miejscu zapoznać się z sytuacją w rejonie przygranicznym. W spotkaniu z proboszczami uczestniczył także ks. abp Józef Guzdek, metropolita białostocki. O pomoc medyczną i humanitarną dla migrantów zaapelował w niedzielę także ks. abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

– Pomoc Kościoła od początku kryzysu ma konkretny wymiar, to nie są deklaracje – zaznacza br. Cordian Szwarc. – Ona płynie z Warszawy, z Caritas Polska i od Caritas diecezjalnych – to są transporty żywności, odzieży, zabawek, które kierujemy do ośrodków, gdzie trafiają osoby przekraczające polską granicę. Najnowszy taki transport, zawierający m.in. koce, ręczniki, artykuły spożywcze i środki czystości, dotarł w poniedziałek do Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej w Białymstoku. Pomoc płynie też od parafii, od parafian, jest udzielana oddolnie, w terenie. O różnych jej formach opowiadali nam na spotkaniu proboszczowie – relacjonuje zastępca dyrektora Caritas Polska.

Migranci potrzebują m.in. żywności i ciepłych ubrań

Osoby, które dotarły do naszego kraju z Białorusi często potrzebują żywności oraz ciepłych ubrań - kurtek, swetrów itp. Nie wolno zapominać, że są to nie tylko osoby dorosłe, ale i dzieci.

– Wiele z nich znajduje doraźną pomoc w parafiach. W ogłoszeniach parafialnych i kazaniach proboszczowie uwrażliwiają wiernych na położenie tych ludzi. Z relacji proboszczów wiemy, że parafianie pomagają na własną rękę. Ktoś wyniesie na drogę posiłek, ktoś inny poczęstuje przybyszów herbatą, albo zawiezie chorego do szpitala. Ludzie mówią, że to naturalne, że stać ich na taki gest, ale ze swojej strony chcemy wyjść tym lokalnym inicjatywom naprzeciw – deklaruje br. Cordian Szwarc.

W związku z zaistniałą sytuacją ks. dr Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska, podjął decyzję o zakupie tysiąca pakietów Helps Pack, w których znajduje się folia termiczna, woda mineralna, batony energetyczne czy ogrzewacze do rąk.

– Wszystko to znajdzie się w specjalnym plecaku. Taki pakiet może trafić do osoby spotkanej na ulicy czy w lesie, jako pierwsze, najpilniej potrzebne wsparcie – wyjaśnia br. Cordian. Pakiety w najbliższych dniach zostaną dostarczone do przygranicznych parafii i do Straży Granicznej.

Abp Józef Guzdek dziękuje tym, którzy niosą pomoc

Arcybiskup Józef Guzdek podczas spotkania podziękował proboszczom za ich dotychczasową pomoc na rzecz migrantów. Wie, jak trudna jest obecnie sytuacja na granicy i praca przebywających tam funkcjonariuszy.

– Pamiętajmy, że funkcjonariusze pełnią służbę w wyjątkowo trudnych warunkach, pod presją opinii publicznej. Zachowując wrażliwość swoich serc realizują jednak to, do czego zobowiązali się składając przysięgę wojskową bądź ślubowanie – powiedział arcybiskup.

Miliony złotych na pomoc potrzebującym

Caritas od lat wspiera migrantów, jednak teraz jest szczególnie wyczulona na to, co dzieje się na granicy z Białorusią. We wrześniu pod kościołami odbyły się kwesty. Wiele osób wpłaca też pieniądze na konto, które przeznaczone są na pomoc uchodźcom. Warto podkreślić, że dotychczasowy bilans zbiórki to blisko 3 mln zł. Oprócz wsparcia udzielanego w trybie interwencyjnym przybywającym do Polski obcokrajowcom, Caritas organizuje także pomoc systemową. Organizują spotkania z konsultantami kulturowymi, doradcami integracyjnymi i zawodowymi, psychologami czy prawnikami. Pomagają także w uzyskaniu dofinansowania na wynajem mieszkania, zakup leków czy paczki z artykułami higienicznymi. Od 2018 r. z różnych form pomocy Caritas skorzystało ponad 14,5 tys. migrantów i uchodźców przebywających w Polsce.

Oprócz pomocy finansowej i rzeczowej Caritas Polska organizuje także wolontariat na rzecz uchodźców za granicą i w Polsce. W wakacje młodzi wolontariusze Caritas pomagali mieszkańcom obozu dla uchodźców na greckiej wyspie Lesbos – rozdawali im żywność i prowadzili zajęcia edukacyjne dla dzieci. Od września odwiedzają uchodźców mieszkających w ośrodku w podwarszawskim Lininie, gdzie również pracują z dziećmi i młodzieżą.

– Reagujemy na bieżąco również na obecny kryzys migracyjny, pomagając wszelkimi dostępnymi środkami. Jednocześnie obserwujemy rozwój sytuacji i jesteśmy gotowi do działania w odpowiedzi na pojawiające się potrzeby – zapewnia ks. dr Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.

Każdy może się przyłączyć do pomocy przekazując wsparcie za pośrednictwem strony caritas.pl/Afganistan lub dokonując wpłaty na konto 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 (tytuł wpłaty: Afganistan). Można też wysyłać SMS o treści AFGANISTAN pod numer 72052 (koszt 2,46 zł).

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1367 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39