Caritas podsumowuje ubiegły rok. Sporo się działo

2019.02.23 07:31
Mistrzostwa Świata Dobroci, wyposażenie ośrodka METANOIA i wiele innych akcji. Caritas podsumowuje 2018 r.
Caritas podsumowuje ubiegły rok. Sporo się działo
Fot: Caritas Archidiecezji Białostockiej

Caritas w naszym mieście funkcjonuje niespełna 30 lat

Już od 28 lat działa Caritas Archidiecezji Białostockiej. Obecnie prowadzi aż 30 różnych placówek, co wymaga sporo pracy i poświęcenia – zarówno ze strony pracowników, jak i wolontariuszy.

- Uczynki miłosierdzia są naszą misją, ale i obowiązkiem, reprezentujemy swoją pracą osoby wierzące – powiedział ks. Adam Kozikowski, dyrektor Caritas Archidiecezji Białostockiej. – Czujemy ciężar odpowiedzialności, więc chcemy jak najlepiej i najskuteczniej, przyglądając się potrzebom, jakie mają ludzie w Archidiecezji, na te potrzeby odpowiadać – dodał.

Tylko w ubiegłym roku Caritas pomogła aż 600 dzieciom oraz ich bliskim. Współpracujące z organizacją pielęgniarki w ramach usług opiekuńczych zajęły się około 11 tys. pacjentami. 1,8 tys. osób bezdomnych i ubogich dzięki Caritas mogło znaleźć nocleg, zjeść oraz otrzymać bony na zakupy. Z kolei 117 osób niepełnosprawnych mogło w ubiegłym roku uczestniczyć w Warsztatach Terapii Zajęciowej i Środowiskowym Domu Samopomocy. Caritas pamięta też o tych, którzy zmagają się z uzależnieniami – pomocy w takich przypadkach udzielono 350 razy.

Jak przyznaje sama organizacja, najbardziej cieszy to, gdy udaje się pomóc komuś skutecznie wyjść z problemów. W ubiegłym roku, dzięki pomocy specjalistów zatrudnianych w Caritas Archidiecezji Białostockiej, 16 osób wyszło z bezdomności, 5 dorosłych, niepełnosprawnych intelektualnie podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej w Białymstoku podjęło stałą pracę, 5 nastoletnich pacjentów Katolickiego Ośrodka Wychowania i Terapii Uzależnień METANOIA ukończyło pełną, roczną terapię.

W 2018 r. zamknięto trzy stacje opieki: w Choroszczy, Gródku i Szudziałowie. Zatrudnione przez Caritas pielęgniarki wykonują teraz swoje obowiązku w nowych punktach Podstawowej Opieki Zdrowotnej.

– Nie zostawiamy pacjentów bez opieki, chociaż teraz pielęgniarki nie będą miały możliwości odwiedzania ich w domach. Nie chcemy jednak z nikim wchodzić w jakąkolwiek formę konkurencji, a tak to wyglądało – wyjaśniał ks. Adam Kozikowski. – Chodzi o zabieganie o środki z Narodowego Funduszu Zdrowia, które idą za pacjentem. Chcemy skupić się na działaniach stricte pomocowych, a nie walczeniu o środki, które pozwolą nam się utrzymać – dodał.

W niesieniu pomocy pomaga przekazywanie 1%

Dużym wsparciem dla organizacji jest przekazywanie na jej rzecz 1% podatku podczas rocznego rozliczenia. W ubiegłym roku w ten sposób otrzymano 141 630,88 zł. Pieniądze te zostały przeznaczone w dużej mierze na remont Katolickiego Ośrodka Wychowania i Terapii Uzależnień METANOIA w Czarnej Białostockiej.

– Przed nami kolejne wyzwania: dokończenie projektu termomodernizacji, z którym mamy trudności, następnie wyposażenie budynku i prace porządkowo–remontowe wokół placówki – mówił ks. Piotr Kobeszko, dyrektor Centrum Pomocy Caritas w Czarnej Białostockiej. – Niezależnie od remontu i jego postępów w METANOI jest realizowany program terapeutyczny, cały czas trwa walka z uzależnieniem młodego człowieka – dodał.

Część pieniędzy z 1% została także przeznaczona na codzienne działania podejmowane przez organizację typu: dofinansowanie leków, opłacenie rachunków potrzebującym czy dofinansowanie wyjazdów dla dzieci.

- Im większa kwota zostanie zebrana na nasze konto w 2019 roku, tym większej liczbie osób uda się pomóc. 1% składa się na tworzenie kolejnych historii, które dobrze się skończą, historii osób, którym pomagamy – podkreślił ks. Adam Kozikowski.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1821 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39