CAMERA!TA - nowy festiwal filmowy Opery i Filharmonii Podlaskiej

2012.10.13 00:00
Pokazy filmów niemych z muzyką grana przez zespoły z Białorusi i orkiestrę symfoniczną, kino zremiksowane oraz koncert VOO VOO tworzą atrakcyjny program nowego festiwalu łączącego obraz z dźwiękiem - CAMERA!TA.
CAMERA!TA - nowy festiwal filmowy Opery i Filharmonii Podlaskiej
Fot: materiały organizatora
Pola Negri w filmie "Mania, Historia pracownicy fabryki papierosów"

Festiwal odbędzie się w dniach 18-20 października w gmachu OiFP przy ul. Odeskiej. Pierwszą edycję CAMERA!TY rozpocznie pokaz filmu z 1918 roku pt. "Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów" z Polą Negri i muzyką na żywo zagraną przez Orkiestrę Opery i Filharmonii Podlaskiej pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka. Następnie będzie można obejrzeć "Kino zremiksowane" Piotra Krakowskiego i Jacka Kabzińskiego. To podróż w czasie, która prowadzi od filmu niemego i kina awangardowego lat 20-tych, poprzez animacje i wszelkie formy przekazu wizualnego z autorską muzyką. Muzyczno-filmową podróż w czasie zapewni również pokaz "Carmen" Cecil DeMille'a z 1915 roku z muzyką podlaskich filharmoników.

Pokłonem wobec znaczących dzieł w historii światowej kinematografii będzie pokaz filmu "Aleksander Newski" w reżyserii Siergieja Eisensteina z 1938 roku. Legendarne dzieło zostanie pokazane z oryginalną muzyką Sergiusza Prokofiewa. Cała muzyczna ścieżka dźwiękowa do filmu zostanie wykonana na żywo przez Orkiestrę i Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej pod dyrekcją Jakuba Chrenowicza oraz solistkę OiFP Joannę Motulewicz. Rekonstrukcji partytury muzyki do filmu Eisensteina dokonała na podstawie zachowanej ścieżki dźwiękowej filmu (nagranej w 1938 roku) oraz fragmentów kantaty Sergiusza Prokofiewa (pod tym samym tytułem) rosyjska dyrygentka i pianistka Irina Bogdanovich. Dzięki jej pracy festiwalowa publiczność będzie mogła usłyszeć na żywo prawdziwą ścieżkę dźwiękową filmu. Sama Bogdanovich będzie gościem specjalnym CAMERA!TY.

Warto również obejrzeć film "Świteź" Kamila Polaka, który jest nowoczesnym połączeniem literatury, malarstwa, animacji i - skomponowanej specjalnie na potrzeby filmu - muzyki. Artysta tworzył malarski filmowy obraz, inspirowany XIX-wiecznymi płótnami realistów, takich jak Józef Chełmoński i Aleksandra Gierymski. Aby osiągnąć tak sugestywny efekt na potrzebę filmu namalowano setki wielkoformatowych obrazów. Zastosowanie ekspresyjnych i unikalnych estetycznie efektów umożliwiło reżyserowi adaptację romantycznej ballady Adama Mickiewicza pod tym samym tytułem. Jego apokaliptyczna "Świteź", rozpięta pomiędzy epoką współczesną wieszczowi a średniowieczem, opowiada historię tajemniczego jeziora, na dnie którego leży zaklęte miasto.

Polsko-białoruskie harmonie: oblicza dźwięków

W ramach bloku promującego twórców zza wschodniej granicy pokazane zostaną dwa filmy z muzyką na żywo białoruskich artystów. Pierwszym jest "Kastus Kalinouski". Film opowiada historię Konstantego Kalinowskiego, pierwszego białoruskiego rewolucjonisty, który poderwał chłopów do walki z właścicielami ziemskimi. Za warstwę muzyczną odpowiada białoruski kompozytor awangardowy Siarhiej Pukst.

Drugim filmem jest "Narodzona w ogniu". Obraz został zrealizowany z okazji 10-lecia utworzenia Białoruskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej i w związku z tym jest przesiąknięty agitacyjną ideologia tego czasu. Dodatkowo wyróżnia go dynamiczny montaż, świetne plany ogólne i wyraźne detale. Muzykę do filmu stworzy na żywo zespół RE1IKT - znany podlaskiej publiczności z festiwalu Jesień Bardów, Basowiszcza czy Halfway Festival.

Popołudnie z Waglewskim, wieczór z VOO VOO

Bez wątpienia, gwiazdą festiwalu będzie Wojciech Waglewski, lider zespołu VOO VOO. W ramach CAMEARA!TY, przed koncertem otwierającym trasę koncertową i promującym "Nową Płytę" odbędzie się pokaz projekcji filmów z muzyką artysty. W programie m.in. "Seszele" z 1990 roku, pełnometrażowy debiut Bogusława Lindy oraz "Trójka do wzięcia" Bartka Konopki, fabuła z 2006 roku, która powstała w ramach projektu "30 minut" oraz niezwykły i poruszający obraz Mariusza Malca "Człowiek wózków" z 2000 roku. Po projekcjach spotkanie z Wojciechem Waglewskim w kawiarni festiwalowej. Dzień po oficjalnym ukazaniu się "Nowej Płyty" zespołu VOO VOO artyści rozpoczynają swoją trasę koncertową. To właśnie w Białymstoku w Operze i Filharmonii Podlaskiej po raz pierwszy premierowo usłyszymy cały nowy koncept-album.

Sprawdź szczegółowy program festiwalu: CAMERA!TA

Magdalena Gorbacz
magda.g@bialystokonline.pl

1070 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39