Ustępująca rzeczniczka prasowa swoją funkcję pełniła od 2021 roku. To właśnie wtedy wybuchł kryzys na granicy polsko-białoruskiej, gdy do naszego kraju próbowały przedostać się tysiące imigrantów z kilkudziesięciu krajów.
W Straży Granicznej kpt. Michalska służy od 2006 roku. Do 2018 roku pracowała w bieszczadzkim oddziale SG, a następnie w komendzie głównej. Kontaktem z mediami zajmowała się już od 2007 roku.
Praca rzeczniczki budziła kontrowersje
Styl pracy rzeczniczki był wyrazisty, a zarazem kontrowersyjny. Nierzadko dziennikarze oczekiwali konkretnych odpowiedzi na temat sytuacji na granicy z Białorusią, ale nie otrzymywali ich w oczekiwanym stopniu. Szerokim echem odbiła się szczególnie pamiętna sprawa "dzieci z Michałowa", czyli losu młodych obywateli Iranu.
Kryzys komunikacyjny pogłębił się wskutek decyzji rządu o wprowadzeniu stanu wyjątkowego w gminach przygranicznych, których najwięcej znajduje się w województwie podlaskim. Obostrzenia ograniczały obecność mediów w tamtym rejonie, stąd funkcja kpt. Michalskiej znacząco wzrosła na znaczeniu w kwestii przekazywaniu informacji.
Zmiany personalne w SG
Jest to kolejna ze zmian do jakiej dochodzi w strukturach Straży Granicznej. W ubiegłym tygodniu powołany został nowy komendant główny. Generał brygady straży granicznej Robert Bagan zastąpił gen. dyw. SG Tomasza Pragę, który na czele Straży Granicznej stał od 2018 roku. Póki co, na swoim stanowisku pozostaje komendant Podlaskiego Oddziału SG gen. Andrzej Jakubaszek. Kto zastąpi kpt. Annę Michalską? Tego jeszcze nie wiadomo.
24@bialystokonline.pl