Na pomysł Budżetu Obywatelskiego, wpadł w ubiegłym roku przewodniczący Komisji skarbu i finansów sejmiku województwa, Karol Pilecki.
- Główną ideą tego projektu jest to, by mieszkańcy mogli się wypowiedzieć co do realizacji zadań - mówił Pilecki.
Do wyboru jest 25 inicjatyw, które zgłaszano od 16 listopada do 31 grudnia 2012 r. Wśród nich jest 14 z dziedziny kultury (np. operowe koncerty w miastach powiatowych, działania w ramach Up to Date Festival, Basowiszcza czy Rock na Bagnie), 5 z turystyki (m.in. gra miejska "Poznaj Kulturowy Białystok"), 3 ze sportu (m.in. dotyczące e-sportu), 1 z edukacji i 2 o charakterze ogólnym. 6 z pomysłów zostało zgłoszonych przez osoby fizyczne, a 19 przez instytucje i stowarzyszenia. Na każdą z inicjatyw zgłaszający mogli ubiegać się o maksymalnie 50 tys. zł dotacji. Cały budżet obywatelski wynosi 100 tys. zł.
- 100 tysięcy nie jest to może wiele na potrzeby wszystkich beneficjentów, ale jest to program pilotażowy - ocenia członek zarządu województwa podlaskiego, Jacek Piorunek.
Jak dodaje Piorunek, nie wykluczone, że w latach przyszłych na ten cel zostanie przeznaczona większa pula. Teraz pieniądze będą pochodzić z rezerwy ogólnej budżetu województwa. Formalną decyzję o ich przyznaniu podejmie zarząd województwa.
Województwo podlaskie jest pierwszym regionem w Polsce, który daje mieszkańcom możliwość decydowania na co wydane zostaną pieniądze z publicznej kasy. Każdy mieszkaniec, który ukończył 16 lat może więc zagłosować na wybrane dwa projekty. Kartę do głosowania należy pobrać ze strony internetowej www.wrotapodlasia.pl i przesłać ją mailowo bądź dostarczyć osobiście do urzędu marszałkowskiego. Głosowanie zakończy się 11 marca 2013 r. Za dwa tygodnie będą znane wyniki z półmetku oddawania głosów.
ewelina.s@bialystokonline.pl