Budżet obywatelski. Już wiadomo, na jakie projekty będzie można głosować

2014.06.09 00:00
102 projekty są na liście zakwalifikowanej do głosowania w ramach białostockiego budżetu partycypacyjnego. Mieszkańcy chcą przede wszystkim infrastruktury sportowej oraz nowych ulic, chodników i parkingów.
Budżet obywatelski. Już wiadomo, na jakie projekty będzie można głosować
Fot: ESD
Multimedialna fontanna i nowa nawierzchnia Alei Zakochanych na Plantach - to jedne z pomysłów

Po sprawdzeniu przez magistrat zgłoszonych do budżetu obywatelskiego projektów, niemal wszystkie zakwalifikowano na listę do głosowania. Znalazło się na niej w sumie 102 pozycji, ale wśród nich kilka się powtarza.

Boiska i drogi

Jak się okazuje, białostoczanie najbardziej życzą sobie lepszej infrastruktury sportowej. Boiska, miejsca do rekreacji, siłownie "pod chmurką" i sale gimnastyczne to największa część projektów. Takie pomysły to aż 1/4 ze wszystkich zgłoszonych.

Ośmioro mieszkańców chciałoby remontów ulic i tylu samo ułożenia chodnika, postawienia latarni czy wykonania przejścia dla pieszych w swojej okolicy. Wśród ciekawszych pomysłów jest np. zmiana wyglądu odcinka ul. Sienkiewicza od Rynku Kościuszki do al. Piłsudskiego. 6 propozycji dotyczy utworzenia parkingów, przede wszystkim w centrum miasta.

Nie brak oryginalnych propozycji

4 pomysły wiążą się z upiększeniem najbardziej reprezentacyjnego z naszych parków - Plant. Mogłyby powstać w nim fontanna multimedialna oraz plac zabaw. Z pewnością na poparcie zasługuje postulat, by wymienić nawierzchnię alejek na Bulwarach Kościałkowskiego oraz Alei Zakochanych. Jest również oryginalna propozycja, aby postawić tam pomnik... Babci i Dziadka.

Nie tylko pomnik seniorów, zdaniem mieszkańców, powinien powstać w Białymstoku. Złożono projekty na ustawienie monumentu Stanisława Moniuszki – ojca opery narodowej na placu jego imienia przy gmachu opery oraz Romana Dmowskiego – twórcy niepodległej Polski, również na placu, któremu patronuje.

Mieszkańców Nowego Miasta, ale nie tylko, ucieszyłaby budowa tam pływalni, z kolei fanów motoryzacji - tor Wschodzący Białystok na Krywlanach.

Z ciekawszych pomysłów można wymienić też: budowę bazy treningowej pod Białostocki Ośrodek Wschodnich Sztuk Walki na Węglówce, multimedialne obserwatorium astronomiczne dla uczniów w Białostockim Parku Naukowo-Technologicznym, Centrum Edukacji i Poszukiwań Kulinarnych w wielokulturowym mieście Białystok przy ul. Żelaznej czy modernizację targowiska przy ul. Kawaleryjskiej. Wyróżniają się projekty zadaszenia odcinków ul. Lipowej i utworzenia tam deptaka ze strefą handlu, usług, rozrywki i gastronomii oraz darmowego autobusu elektrycznego z dworca do centrum.

Wkrótce głosowanie

Głosowanie nad projektami rozpocznie się 20 czerwca i potrwa 10 dni. Każdy mieszkaniec, powyżej 16. roku życia, będzie mógł poprzeć 3 projekty duże (ogólnomiejskie, o wartości do 3 mln zł) i 3 małe (osiedlowe, do 300 tys. zł).

Budżet partycypacyjny 2015 to druga edycja bezpośrednich konsultacji z mieszkańcami części wydatków na inwestycje w Białymstoku. W zeszłym roku wpłynęło do niego 186 wniosków, a w głosowaniu wzięło udział około 40 tys. osób. Wybranych zostało 7 przedsięwzięć.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1702 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39