Na przełomie maja i czerwca Białostocki Teatr Lalek będzie realizował projekt "China BTLscope", dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach Programu "Promocja kultury polskiej za granicą 2018 - Promesa".
Promocja polskiej kultury
Celem projektu "China BTLscope" jest promocja kultury polskiej w Chinach poprzez prezentację dokonań polskiej sztuki lalkarskiej. Spektakle BTL będą prezentowane w Shenzhen - na zaproszenie Amber Parent-Child Micro Theatre. Będzie to pierwsza prezentacja BTL w Shenzhen - wielomilionowej aglomeracji sąsiadującej z Hong Kongiem.
Białostocki Teatr Lalek pokaże dziecięcej widowni 3 spektakle z bieżącego repertuaru: "Lenka", "Palko" oraz "Karnawał zwierząt". Pokazom spektakli będą towarzyszyły działania edukacyjne: interaktywny "Teatralny L²" (obejmujący "Teatralne Laboratorium" i "Teatralny Labirynt") oraz gry i zabawy ruchowo-taneczne dla dzieci.
Realizacja projektu jest kontynuacją nawiązanych przez BTL kontaktów z chińskimi teatrami i twórcami (będzie to już piąta prezentacja BTL w Państwie Środka). Projekt przyczyni się popularyzacji dorobku artystycznego Białostockiego Teatru Lalek na międzynarodowej arenie.
Jakie spektakle w planach?
BTL zaprezentuje 3 spektakle. Pierwszy to "Lenka" - kameralne, uczące tolerancji oraz akceptacji przedstawienie dla młodszych widzów. Główna bohaterka - Lenka - to rezolutna, ruda dziewczynka, która uwielbia rysować. Jest bardzo podobna do innych rówieśników - radosna, miła, koleżeńska – z jedną jedyną różnicą. Jest odrobinkę grubsza... Czy przeszkodzi Jej to w odnalezieniu prawdziwej przyjaźni?
Drugim jest "Palko" - ciepła historia o przyjaźni, kontynuacja spektaklu "Lenka". Tytułowy bohater - Palko, to chłopiec ciekawy świata, który odkrywa go jeżdżąc na swojej ulubionej hulajnodze. Ma bogatą wyobraźnię, którą rozwija czytając mnóstwo książek. Jest bardzo podobny do swoich rówieśników - wesoły, pomocny, koleżeński - z jedną różnicą. Jest odrobinkę nieporadny.
Trzeci spektakl to "Karnawał zwierząt". Jego kanwą stał się jeden z najpopularniejszych utworów muzycznych - fantazja zoologiczna Camille'a Saint-Saensa. Każda z miniatur "Karnawału zwierząt" ukazuje inne zwierzę: osły, żółwie, słonie, łabędzie... Są one jednak tylko pretekstem do pokazania ludzkich słabości, wartości i relacji. Spektakl pozwoli młodym widzom zachwycić się klasyczną muzyką, a w tańcu i zabawie odkryć cały wachlarz zachowań i emocji, którymi kieruje się człowiek.
Będą też warsztaty
Spektaklom towarzyszyć będą działania edukacyjne. W programie są: warsztaty "Teatralne L²", obejmujące "Teatralne Laboratorium" i "Teatralny Labirynt".
Zajęcia "Teatralne L²" opierają się na nowoczesnych technologiach (działanie "Teatralny Labirynt" wykorzystujące hologram) i znanych na całym świecie tradycyjnych grach i zabawach (działanie "Teatralne Laboratorium"). Wszystkie zabawy w ramach "Teatralnego L²" są tematycznie powiązane ze spektaklami prezentowanymi przez BTL. Do zabawy w "Teatralnym Labiryncie" będzie zapraszać hologram Świerszcza - dawnego patrona BTL. W ramach interaktywnej zabawy z hologramem uczestnicy będą mogli m.in. pokonać trasę wirtualnego labiryntu czy zagrać w wirtualne puzzle z Lenką czy Palkiem.
Z kolei "Teatralne Laboratorium" to zbiór różnych zabaw i obiektów pobudzających wyobraźnię i umożliwiających przeprowadzenie eksperymentów z teatralną materią. Zajęcia będą opierać się o kolekcję wyjątkowych gier łączących się tematycznie z obejrzanymi spektaklami.
Nie zabraknie też gier i zabaw ruchowo-tanecznych. Są one polem do szeroko pojętego eksperymentu ruchowego, rozwijającego inwencję twórczą. W ramach projektu aktorzy BTL
(Izabela Maria Wilczewska oraz Piotr Wiktorko) poprowadzą gry i zabawy ruchowo-taneczne wykorzystujące elementy scenografii prezentowanych spektakli. Tło muzyczne do gier stanowić będą utwory ze spektakli. Zajęcia przewidziano jako wspólną zabawę, w ramach której aktorzy-instruktorzy wykorzystywać będą elementarne sprawdzone ćwiczenia ogólnorozwojowe, dostosowane do wieku uczestniczących dzieci.
Portal BiałystokOnline patronuje projektowi.
anna.d@bialystokonline.pl