Nie tylko o dyplomacji
Festiwal Dyplomatyczny to inicjatywa organizowana przez II LO w Białymstoku z pomocą Uniwersytetu w Białymstoku i magistratu. Przez kilka dni (19-23.02) odbędzie się kilkadziesiąt spotkań z dyplomatami i naukowcami. Jak informują organizatorzy, dla uczestników ma być to okazją do obywatelskiej edukacji, wymiany poglądów oraz bezpośredniego kontaktu ze światem stosunków międzynarodowych.
- Zaproponowaliśmy bardzo szeroką ofertę. Cieszymy się, że ta tegoroczna edycja ma szczególny wymiar z kilku powodów – mówi dr Jacek Brzozowski, bezpośrednio zajmujący się organizacją wydarzenia. - Ilość i poziom gości na pewno zachęca do tego, żeby w wydarzeniu uczestniczyć.
Wiele znanych nazwisk
Trudno się nie zgodzić. Już wykład inauguracyjny będzie interesujący ponieważ wygłosi go były prezydent Bronisław Komorowski. Późniejsze dni podzielone są tematycznie. Wtorek (20.02) poświęcony będzie 100-leciu stosunków dyplomatycznych Polski i USA. Tutaj bardzo ciekawie zapowiada się przede wszystkim spotkanie z Marcinem Bosackim, byłym ambasadorem w Kanadzie oraz z przedstawicielką amerykańskiej ambasady w Polsce Triną D. Saha. Spotkania rozpoczną się odpowiednio o godz. 10.05 i 12.00 w II Liceum Ogólnokształcącym.
Środa będzie poświęcona Finlandii, czyli jednemu z krajów, który ma w Białymstoku honorowy konsulat. Z tej okazji z gośćmi festiwalu spotka się Sarri Errikson z fińskiej ambasady w Warszawie, a także prezydent Tadeusz Truskolaski, który weźmie udział w dyskusji pt. "Międzynarodowy Białystok".
Czwartego dnia (22.02) dyskusję będą obracały się wokół bezpieczeństwa, instytucji międzynarodowych i polityki wschodniej. Tutaj interesująco zapowiada się spotkanie z byłym ambasadorem m.in. w Moskwie, Caracas i Nikozji, a także wieloletnim pracownikiem PZPN, Januszem Jesionkiem, który opowie o sporcie, jako elemencie dyplomacji. Na zakończenie dnia wystąpi natomiast dr Paweł Kowal z Polskiej Akademii Nauk, który opowie o historii stosunków międzynarodowych Polski z Ukrainą, Białorusią i Litwą, przez pryzmat 1918 roku.
Także ostatni dzień wydaje się być ciekawy. W programie jest bowiem m.in. wykład dr Marka Migalskiego z Uniwersytetu Śląskiego "Kiedy i gdzie wymyślono narody", a także spotkanie z Jarosławem Kuźniarem, dziennikarzem Onetu, a wcześniej TVN 24.
Otwarte dla wszystkich
Wszystkie wydarzenia odbędą się albo w II Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Narewskiej albo na Wydziale Historyczno-Socjologicznym UwB przy placu NZS. Wstęp jest wolny, należy jednak, szczególnie w wypadku spotkań w liceum, dać znać w sekretariacie szkoły, że się na takie spotkanie wybieramy.
Pełen program obchodów: Festiwal Dyplomatyczny.
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl