Reprezentują oni 20 uczelni, głównie technicznych, ale są wśród nich także uniwersytety i jedna szkoła niepubliczna. Z naszego regionu nominowana została dr Jolanta Koszelew z Politechniki Białostockiej, dyrektor Parku Naukowo-Technologicznego.
- Będziecie odpowiedzialni nie tylko za poprawę relacji nauki z biznesem, ale także za aktywizację kadry akademickiej w dziedzinach, które składają się na tzw. innowacyjność – powiedziała minister Barbara Kudrycka podczas dzisiejszego spotkania z laureatami.
Do zadań brokerów innowacyjności należeć będzie m.in. inicjowanie procesów komercjalizacji wyników badań naukowych, zakładania spółek typu spin off oraz zawierania umów licencyjnych. Zajmą się oni nie tylko tworzeniem sieci kontaktów i organizacją spotkań przedsiębiorców z naukowcami, ale też przygotowywaniem wykazów projektów badawczych posiadających wysoki potencjał komercyjny.
Każdy broker innowacji otrzyma stałe honorarium w wysokości 5,9 tys. zł miesięcznie, a także dodatki za doprowadzenie do zawarcia umowy licencyjnej (7 tys. zł) oraz do założenia spółki typu spin off (9 tys).
Program potrwa 2 lata. Na jego realizację resort nauki przeznaczył 6,5 mln zł.
malgorzata.c@bialystokonline.pl