Twarde wyjście
Brexit to proces opuszczenia Unii Europejskiej (UE) przez Wielką Brytanię. Jest to również nowa sytuacja prawna, która dla przedsiębiorców oznacza m.in. konieczność dopełnienia standardowych formalności celnych w przypadku wywozu lub przywozu towarów w handlu pomiędzy Polską a Wielką Brytanią.
Niezależnie od tego czy Unia Europejska i Zjednoczone Królestwo podpiszą umowę w sprawie wzajemnych relacji lub zdecydują się na tzw. twarde wyjście - od 1 stycznia 2021 r. w Wielkiej Brytanii przestanie obowiązywać unijne prawo celne i podatkowe. Pojawią się kontrole towarów na granicy Unii Europejskiej z tym krajem, zostaną wprowadzone wymogi administracyjne w obszarze odpraw celno-granicznych.
Przywóz, wywóz, tranzyt
Wprowadzenie towarów na obszar celny UE od 1 stycznia 2021 r. będzie oznaczało konieczność elektronicznego składania w granicznych urzędach celnych w UE danych bezpieczeństwa, tj. przywozowych deklaracji skróconych dla celów analizy ryzyka. Przywóz towarów z Wielkiej Brytanii będzie wymagał dokonywania importowych zgłoszeń celnych, skutkujących objęciem towarów właściwą procedurą celną.
Natomiast towary unijne wywożone z Polski do Wielkiej Brytanii muszą zostać zgłoszone do procedury wywozu. Potwierdzeniem zakończenia procedury wywozu i wyprowadzenia towarów z obszaru celnego Unii jest komunikat elektroniczny podpisany przez urząd wywozu, stanowiący także dowód dla organu podatkowego w zakresie zastosowania 0% stawki VAT.
W tranzycie towary powinny się przemieścić z Wielkiej Brytanii do Polski (i na odwrót) w ramach procedury tranzytu. Od przedsiębiorcy zależeć będzie wybór jednej z dwóch możliwych procedur: wspólnej procedury tranzytowej w systemie NCTS (w Polsce pod nazwą NCTS2) lub procedury TIR. W przypadku wspólnej procedury tranzytowej zabezpieczenie tranzytowe powinno obejmować obszar Wielkiej Brytanii.
Wyroby akcyzowe
Przez Brexit zmieni się również podatek akcyzowy. Dotyczy on wyrobów akcyzowych np. napojów alkoholowych, wyrobów tytoniowych, wyrobów energetycznych, tytoni, płynu do papierosów elektronicznych. Po wyjściu z UE będzie należny przy przywozie tych wyrobów na terytorium UE i pobierany przy ich dopuszczeniu do obrotu.
Przywóz wyrobów akcyzowych z Wielkiej Brytanii na terytorium UE i wywóz wyrobów akcyzowych z UE do Wielkiej Brytanii będzie stanowił odpowiednio import i eksport z/do państwa trzeciego.
W praktyce będzie oznaczać to, że przy wprowadzaniu wyrobów akcyzowych z Wielkiej Brytanii na terytorium UE i ich wyprowadzaniu z terytorium UE do Wielkiej Brytanii niezbędnym będzie dopełnienie formalności, czyli złożenie odpowiednio zgłoszenia celnego przywozowego albo zgłoszenia celnego wywozowego.
Podatek od towarów i usług
Również od 1 stycznia Zjednoczone Królestwo nie będzie podlegać przepisom UE w dziedzinie VAT. W relacjach pomiędzy UE i Wielką Brytanią nie będą miały miejsca takie transakcje, jak wewnątrzwspólnotowa dostawa czy nabycie towarów oraz sprzedaż wysyłkowa - zamiast tego wystąpi eksport oraz import towarów.
Wyjątkiem będzie jednie terytorium Irlandii Północnej, gdzie na mocy Protokołu nadal obowiązywać unijne regulacje VAT, jednakże wyłącznie w odniesieniu do obrotu towarowego. Oznacza to, że przemieszczenia towarów pomiędzy państwami członkowskimi UE (w tym Polską) a Irlandią Północną będą traktowane tak, jak dotychczas.
Gdy wysyłka lub transport towarów ze Zjednoczonego Królestwa na terytorium Polski lub na odwrót, rozpoczął się przed upływem okresu przejściowego, ale zakończył po 31 grudnia 2020 r. to takie przemieszczenie towarów będzie opodatkowane VAT na dotychczasowych zasadach.
Od nowego roku podróżni mający stałe miejsce zamieszkania w Zjednoczonym Królestwie (z wyjątkiem Irlandii Północnej) będą mogli w ramach systemu TAX FREE "odzyskać" VAT od towarów zakupionych na terytorium Polski i wywiezionych w stanie nienaruszonym poza terytorium UE.
Informacje o zmianach wynikających z wyjścia Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Płn. z UE można uzyskać w Krajowej Informacji Skarbowej pod nr tel.:
- z telefonów komórkowych 22 330 03 30;
- z telefonów stacjonarnych 801 055 055;
- z zagranicy +48 22 330 03 30.
malwina.witkowska@bialystokonline.pl