Białystok otrzymał 28 tys. zł na remont elewacji bramy Pałacu Branickich. Dofinansowanie przyznano w ramach konkursu wniosków na zadania z zakresu ochrony zabytków, przeprowadzanego przez samorząd województwa podlaskiego. Realizację tego przedsięwzięcia nadzoruje Zarząd Mienia Komunalnego w Białymstoku.
– Zarząd Mienia Komunalnego podpisał już umowę z wykonawcą, który zajmie się m.in. renowacją tynków, uzupełnieniem ubytków i spękań, wykonaniem nowego cokołu, naprawą kominów i uszczupleniem pokrycia dachowego – mówi zastępca prezydenta Białegostoku Robert Jóźwiak. – Realizacja tej inwestycji zajmie dwa miesiące. Koszt prac budowlanych to około 206 tys. zł.
Brama prowadząca do Pałacu Branickich ostatni raz była remontowana w latach 2009-2010. Teraz co prawda stan jej wnętrza jest dobry, ale wygląd elewacji pozostawia wiele do życzenia. Do naprawy są tynki postumentów, miejscowe ubytki w gzymsach, pilastrach i dekoracjach, pęknięcia w murze. Najgorzej przedstawia się brama w przyziemiu, gdzie tynk odpada płatami, a farba łuszczy się.
Przeprowadzone prace wpłyną m.in. na poprawę atrakcyjności tego miejsca dla mieszkańców i turystów. Warto wiedzieć, że w Bramie Wielkiej Pałacu Branickich znajduje się Multimedialne Centrum Informacji Turystycznej. Działa ono siedem dni w tygodniu, w godz. 10.00-18.00. Można tam otrzymać bezpłatne przewodniki turystyczne oraz zapoznać się z historią naszego miasta. Historia Białegostoku jest prezentowana na nowoczesnych urządzeniach multimedialnych. Zarówno starsi, jak i młodsi znajdą tu dla siebie wiele atrakcji – chociażby zdjęcia dawnego Białegostoku przygotowane w technice 3D.
Brama Wielka powstała prawdopodobnie w 1758 r. wg projektu J. H. Klemma. Wieńczy ją gryf (pierwotnie był drewniany) trzymający w szponach tarczę z inicjałami Branickiego, znajdują się na niej też rzeźby geniuszy - opiekuńczych bóstw. Brama gruntowne remonty przeszła w 1828 r., potem w latach 50. i 70. XX w. Od 1977 r. jest wpisana do rejestru zabytków. Od kilku lat działa w niej informacja turystyczna. Sporadycznie, np. w trakcie Nocy Muzeów, można wejść na jej piętro, gdzie znajduje się mechanizm zegara.
ewelina.s@bialystokonline.pl