"Brakujące ogniwo" - spektakl baletowy z orkiestrą na żywo dedykowany dzieciom i młodzieży, który swoją premierę miał w czerwcu tego roku - w grudniu ponownie pojawi się na scenie Filharmonii Podlaskiej. Dzięki dofinansowaniu Miasta Białystok będzie mogło obejrzeć go około półtora tysiąca uczniów białostockich szkół.
Orkiestra na żywo i balet
Podczas spektaklu zatańczy 30 tancerzy, zagra 40 muzyków, zaśpiewa ponad 30 chórzystów. Wszyscy artyści to utalentowana, podlaska młodzież. Współpracy przy realizacji tego projektu podjęły się dwie szkoły artystyczne, działające w Białymstoku: Niepubliczna Szkoła Sztuki Tańca oraz Zespół Szkół Muzycznych im. J. Paderewskiego. Całe przedsięwzięcie zostało przygotowane przez Fundację Rozwoju Sztuki Tańca wraz z dziećmi i pedagogami z obu szkół.
- Cieszyliśmy się bardzo pozytywnym, jeśliby nie powiedzieć - entuzjastycznym, przyjęciem premiery. I jesteśmy bardzo wdzięczni, że możemy "Brakujące ogniwo" pokazywać szerszej - dziecięcej i młodzieżowej - publiczności. Dlaczego to ważne? Proszę powiedzieć, jak często uczniowie mają okazję oglądać prawdziwy balet, z muzyką na żywo, stworzony specjalnie dla nich, do tego realizowany przez utalentowanych rówieśników? Dotąd w naszym mieście nie było takiego wydarzenia - mówi Karolina Garbacik, choreograf spektaklu, prezes Fundacji Rozwoju Sztuki Tańca oraz dyrektor Niepublicznej Szkoły Sztuki Tańca. - Jako szkoła artystyczna kształcimy młodych tancerzy. Przygotowujemy ich do zawodu. Spektakl jest realizacją ich talentu i pasji. Ale cieszymy się, że mamy swój wkład w edukację kulturalną dzieci i młodzieży naszego miasta. Zwykło się narzekać na kulturę masową, na zalew niskiej jakości treści dla dzieci i młodzieży. Chcemy zaproponować - zróbmy coś więcej. Zabierajmy dzieci na wydarzenia ambitne, uczmy ich być odbiorcami treści wartościowych. Dajmy im doświadczać - muzyki, sztuki, tańca. W przyszłości to zaowocuje.
Piękna opowieść o przyjaźni
Spektakl to historia spotkania dwóch dziewczynek - Tosi i Oli - które trafiają do jednego pokoju w internacie. Tak zaczyna się ich przymusowa znajomość, która będzie wiodła przez nieufność, konflikt, zazdrość, aż po współpracę, wybaczenie i przyjaźń. To także opowieść
o pokonywaniu strachu, walce z lękiem i o tym, dlaczego warto jest ze sobą współdziałać, zauważając to, co nas łączy, a nie to, co nas dzieli.
- Dla biorących udział w projekcie uczniów najciekawsze jest to, że grają postaci. Muszą kreować role. To jest dla nich zupełną nowością - muszą być nie tylko tancerzami, ale i aktorami - podkreślała w rozmowie przed czerwcową premierą spektaklu Karolina Garbacik.
Produkcja "Brakujące ogniwo" powstała w oparciu o libretto autorstwa Agaty Wieczyńskiej-Krawiec, które wraz z muzyką Anny Marii Huszcza zostało nagrodzone w 2018 roku w konkursie organizowanym przez ZAiKS. Choreografię do spektaklu przygotowała Karolina Maria Garbacik. Orkiestrę Symfoniczną Zespołu Szkół Muzycznych w Białymstoku prowadzi Kazimierz Dąbrowski.
Darmowe wejściówki dla szkół
Wyjątkową produkcję baletową obejrzy półtora tysiąca uczniów białostockich szkół. Na pokazy, które będą odbywały się od soboty do wtorku (7-10 grudnia) Fundacja Rozwoju Sztuki Tańca zaprasza szkoły podstawowe, bo to głównie dla dzieci w tym wieku jest dedykowany spektakl.
Dyrektorzy wybranych placówek otrzymali zaproszenia drogą mailową, ale chętne szkoły mogą zgłaszać się również same i rezerwować wejściówki, pisząc na adres: sekretariat@szkolasztukitanca.pl.
Terminy pokazów to: 7 grudnia o godz. 16.00 (próba generalna), 7 grudnia o godz. 18.00, 9 grudnia o godz. 14.00, 9 grudnia o godz. 17.00, 10 grudnia o godz. 14.00 i 10 grudnia o godz. 17.00.
Portal BiałystokOnline jest patronem medialnym wydarzenia.
Zobacz też: Spektakl baletowy "Brakujące ogniwo"
anna.d@bialystokonline.pl