Plany były ambitne
Budowa centrum kultury muzułmańskiej przy ul. Pomorskiej na osiedlu Skorupy rozpoczęła się na początku lat 90. minionego stulecia. Projekt tego założenia był ambitny: obejmował nie tylko meczet, ale również szkołę koraniczną i dom dla gości. Prace zaczęto od budynku szkoły koranicznej.
- Jest wybudowany parter tej szkoły, nie ma zadaszenia. Prace zakończono tam w 2001 roku - mówi Zofia Józefów, przedstawicielka Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej w Białymstoku.
Jak tłumaczy, od tego czasu rozpoczęta budowa tylko niszczeje. Kilka razy obiekt był podpalany, pojawiały się na nim niecenzuralne i rasistowskie napisy.
Muzułmanie szukają pieniędzy
Szkoła koraniczna z salą modlitewną zaczęła powstawać dzięki pieniądzom płynącym z organizacji pozarządowych z Arabii Saudyjskiej. Z biegiem lat dopływ gotówki zmniejszył się, a też i złotówka umocniła się na tyle, że dotacje ze wschodu przestały mieć dużą wartość.
- Jeśli chodzi o finanse szukaliśmy różnych źródeł, nie udało się. Nasza społeczność zmniejsza się - Józefów tłumaczy dlaczego białostoccy muzułmanie nie są w stanie kontynuować budowy.
Z tego powodu Gmina Wyznaniowa zwróciła się do miasta o zmianę planu zagospodarowania przestrzennego. Istniejący, obejmujący ul. Pomorską, wyraźnie wskazuje, że na omawianej działce powinna być dominanta przestrzenna w postaci meczetu.
- Jest wniosek o zmianę z usług kultu religijnego na zabudowę mieszkaniową - wyjaśnia Krzysztof Czarnomysy z urzędu miasta w Białymstoku.
Zofia Józefów od razu poinformowała, że muzułmanie liczą, iż działkę uda się im sprzedać. Umożliwienie na niej wprowadzenia zabudowy mieszkaniowej, jaka jest w sąsiedztwie, podniesie wartość nieruchomości, może stać się ona łakomym kąskiem dla dewelopera. Dzięki uzyskanym ze sprzedaży pieniądzom, gmina wykupiłaby swoją obecną siedzibę - przy ul. Piastowskiej 16 F.
Na zmianę przeznaczenia terenu przy ul. Pomorskiej już wyrazili zgodę białostoccy radni. Oznacza to, że być może wkrótce nigdy niedokończone centrum kultury muzułmańskiej zniknie, a w jego miejscu pojawią się bloki czy szeregówki. W tej chwili to budynek z żółtej cegły, mocno już pokruszonej. Ma charakterystyczne otwory okienne w stylu mauretańskim, jest tylko prowizorycznie przykryty. Prawdopodobnie przyszły nabywca działki będzie musiał go zburzyć we własnym zakresie.
Bloki przy Starym Rynku
Nowa zabudowa wielorodzinna może pojawić się nie tylko na Skorupach, ale również w kwartale pomiędzy ul. Warszawską, Pałacową i Starym Rynkiem. Miejscy urbaniści chcą zmienić plan zagospodarowania przestrzennego dla tej okolicy.
Jak wyjaśniał Piort Firsowicz, to tereny po bazie Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej i dawnej tytoniówce. Miasto jest tam właścicielem części nieruchomości. Dzięki nowym ustaleniom planu, mogłoby je korzystnie sprzedać.
ewelina.s@bialystokonline.pl