Błędy w zeznaniach PIT. Dowiedz się, jak ich uniknąć

2016.03.09 18:11
Izba Skarbowa w Białymstoku dzieli się informacją o najczęstszych błędach w rozliczeniach dotyczących zeznań PIT wśród osób prowadzących działalność gospodarczą. Wskazujemy najczęstsze nieprawidłowości.
Błędy w zeznaniach PIT. Dowiedz się, jak ich uniknąć
Fot: pixabay.com

Zaliczki, straty, ulgi

Pierwszy ze wskazanych przez ekspertów błąd dotyczy nieprawidłowości w wykazywaniu zaliczek. Jak zaznaczają urzędnicy, nie należy mylić zaliczek wpłaconych w ciągu roku z zaliczkami należnymi za dany rok podatkowy.

Kolejnym jest wadliwe odliczanie strat z lat ubiegłych.

Brak załączników do zeznania (PIT/D, PIT/O, PIT/B) również pojawia się w wykazie nieprawidłowości. Bez względu na fakt uzyskania przychodów, przedsiębiorców obowiązuje złożenie zeznania podatkowego i dołączenie do niego załącznika PIT/B. Podobną regułę stosuje się przy korzystaniu z odliczeń i ulg.

Błędy formalne, sposób opodatkowania, rozliczenie małżonków

Brak podpisu i błędny identyfikator podatkowy - to kolejne niepoprawności w zeznaniach. Prowadząc działalność gospodarczą, zawsze należy wpisać posługiwać się numerem NIP. Małżonka, który nie prowadzi takiej działalności, obowiązuje numer PESEL. Zadbać należy również o kolejność wpisania małżonków.

Izba Skarbowa przypomina też, by stosować obowiązujące druki, jako że zdarzają się sytuacje, w których podatnik posługuje się nieaktualnym formularzem.

Ważna jest też jednolitość adresu - obowiązuje ten dotyczący zamieszkania a nie zameldowania. Przedsiębiorcy powinni aktualizować dane na wniosku CEIDG-1. Należy także oznaczyć cel złożenia formularza (krzyżykiem), a także wybór sposobu opodatkowania.

Urzędnicy apelują również o uważne przenoszenie kwot z załączników dołączanych do zeznania oraz tych dotyczących kwoty ulgi mieszkaniowej.

Ważną sprawą jest też zaokrąglenie podstawy obliczenia podatku, uwagę należy zwrócić także na sumy odliczeń - zdarza się bowiem, że różnią się one z zależności od dokumentów. Bywa, że odliczenia przewyższają dochód lub że jest on nieprawidłowo ustalony.

Wciąż zdarzają się także sytuacje, że małżonkowie rozliczają się wspólnie nie mając do tego prawa.

Dochód uzyskany za granicą, skala podatkowa, 1%

Osoby uzyskujące dochody poza granicami Polski powinny pamiętać, że podlegają obowiązkowi podatkowemu, bez względu na położenie geograficzne źródła tego dochodu.

Bywa też, że przedsiębiorcy błędnie stosują zasady dotyczące obowiązującej skali podatkowej, co skutkuje nieprawidłowo obliczonym podatkiem.

Wśród osób prowadzących działalność gospodarczą zdarzają się błędnie wypełnione rubryki dotyczące przekazania 1% podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego - w zeznaniu należy wskazać zarówno numer KRS organizacji, jak również zaokrągloną kwotę 1%.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie www.bialystok.apodatkowa.gov.pl. Znajdziemy tam również wskazówki dotyczące zeznań PIT dla osób nieprowadzących działalności gospodarczej.

Marta Drozdowska-Bednarz
marta.d@bialystokonline.pl

1423 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39