Program Dni Miasta Białegostoku zapowiada się ciekawie. Wystąpią idole młodzieży, ale starsi na pewno znajdą także coś dla siebie.
- Zapraszam na święto naszego miasta. Będą to także imieniny założyciela Białegostoku - Jana Klemensa Branickiego. Jest to już stara tradycja. Białystok w XVIII w. także świętował. Dni Miasta będą kosztować 680 tys. Myślę, że jakość, liczba występów, artyści są tego warci. To dobra okazja, by się spotkać, poczuć radość i dumę z naszego pięknego miasta - podkreślał Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku.
Główne wydarzenia Dni Miasta rozpoczną się w piątek (23.06) o godz. 14:00 odsłonięciem rzeźby Michała Jackowskiego "Obietnica" przy ul. Kilińskiego. Przeczytaj więcej o rzeźbie.
- Muzycznie w piątek o godz. 19:00 wystąpią Blanka, Viki Gabor, LemON, Michał Szpak. W sobotę o godz. 19:30 wręczymy Honorowe Wyróżnienia Prezydenta Miasta Białegostoku - Urbi Meritus, Zasłużony Miastu. O godz. 20:00 odbędzie się koncert "To co dał nam świat" z udziałem Mileny Lange, Anny Jurksztowicz, Janusza Radka, Sławka Uniatowskiego oraz Warsaw Impressione Orchestra, całość poprowadzi Laura Łącz. W programie znalazły się niezapomniane polskie szlagiery, utwory m.in. Zbigniewa Wodeckiego, Andrzeja Zauchy, Marka Grechuty, Seweryna Krajewskiego - zachęcał Tadeusz Truskolaski.
W niedzielę (25.06) o godz. 18:00 w Kinie Forum zostaną wręczone Nagrody Artystyczne Prezydenta Miasta Białegostoku. Wydarzeniu będzie towarzyszył koncert Sławka Uniatowskiego.
- Laureatami tej nagrody są: Stanisław Ostaszewski - białostocki rzeźbiarz, pełnił funkcję plastyka miejskiego, zajmował się estetyką publiczną Białegostoku; Agnieszka Sadowska-Mazurek - fotoreporterka prasowa, autorka wielu wystaw fotograficznych; Monika Dryl - aktorka teatralna, filmowa, piosenkarka, wokalistka jazzowa - zdradził Truskolaski.
Każdy z laureatów otrzyma kwotę 25 tys. zł.
Podczas Dni Miasta na Rynku Kościuszki zostanie otwarta także plenerowa wystawa fotograficzna "Wspólnie", która powstała przy współpracy z UNICEF-em. Tematem przewodnim wystawy jest chleb jako element łączący ludzi. Autorem zdjęć jest Michał Heller.
- Mieszkańców na pewno ucieszy, że po raz kolejny będzie potańcówka - 25 czerwca, pod parasolami na ul. Kilińskiego. Potrwa od 17:00 do 21:30. Odbędzie się także Podlaskie Śniadanie Mistrzów pod hasłem "Tajemniczy Ogród" w sobotę 24 czerwca między 10:00 a 16:00. Oczywiście podczas Dni Miasta nie zabraknie warsztatów, wydarzeń, wystaw - zapowiedział prezydent. - Zachęcam mieszkańców do wspólnego świętowania, dołączcie do nas.
Imprezami towarzyszącymi Dniom Miasta są: wystawa w Galerii Arsenał "Galeria to kurnik artyści to kury a sztuka to jajka kur". Szczegóły ekspozycji. A także "Festiwal Barokowe Ogrody Sztuki. Karnawał kontra post" oraz "Metamorfozy Lalek - 5. edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek dla Dorosłych".
Wydarzenia przygotowały także Muzeum Pamięci Sybiru: "Urodziłem się przed wojną w Białymstoku... - miasto we wspomnieniach Sybiraków", Muzeum Wojska: "Wystawa zdjęć Stanisława Bekisza", "Rodzinne grody - zamknięcie sezonu w Centrum Edukacji", "Piknik Branickich na sali edukacyjnej".
Wstęp na imprezy jest bezpłatny, na niektóre warsztaty jednak obowiązują zapisy. Koncerty plenerowe są imprezami masowymi, więc są pewne ograniczenia.
- Myślę, że w tym roku na Dniach Miasta będzie bardzo kolorowo i energetycznie. Zapewniają to nasi artyści i to, co się będzie działo podczas imprez towarzyszących. Życzymy, aby było słońce i abyśmy się dobrze bawili - dodała Grażyna Dworakowska, dyrektorka Białostockiego Ośrodka Kultury.
Zapoznaj się ze szczegółowym programem.
anna.kulikowska@bialystokonline.pl