- To przeszło nasze oczekiwania - nie ukrywa prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. - Ten rower tchnął nowego ducha w nasze miasto - twierdzi.
Już od ponad miesiąca mieszkańcy Białegostoku i okolic mogą korzystać z BiKeR-ów. Rowery miejskie zostały uruchomione 31 maja, dokładnie o godz. 17.54. Pierwszego wypożyczenia dokonał Adrian Bondar. W czwartek dostał on żółtą koszulkę "lidera BiKeRa" oraz 100-złotowy czek do wykorzystania na jazdę. Taki sam trafi również do dotychczasowego rekordowego użytkownika jednośladów, który ma na swoim koncie aż 145 wypożyczeń.
Od tej pory w całym mieście dokonano 76216 wypożyczeń, czyli około 2500 dziennie. Oznacza to, że każdy rower średnio jest używany w ciągu dnia aż ośmiokrotnie, a wypożyczeń dokonuje się co 35 sekund.
- Pytania o frekwencyjny sukces BiKeRa szły do nas nie tylko z Polski, ale i z zagranicy - informuje Tomasz Wojtkiewicz, prezes firmy Nextbike Polska, która obsługuje rowery miejskie w naszym mieście.
Choć mówił, że początkowo istniały obawy, iż w Białymstoku nie przyjmą się, chociażby z uwagi na słabą infrastrukturę, to na szczęście nie sprawdziły się. Jak podkreślał, średnia liczba dziennych wypożyczeń na poziomie 8 to właściwie sukces w skali Europy. Podobne liczby sporadycznie odnotowywano we Wrocławiu, ale tam jest znacznie mniej rowerów.
Białostoczanie jeżdżą zwykle około 21 minut, co oznacza, że 85% wynajmów mieści się w darmowym czasie przejazdu (20 minut, bądź 30 minut dla posiadaczy biletów okresowych BKM). W tym czasie przejeżdżamy około 2 km. Do tej pory rekordowym dniem był 10 czerwca, gdy rowery wypożyczano aż 3650 razy.
Jak poinformował Wojtkiewicz, w systemie zarejestrowało się ponad 18 tys. osób, ale tylko niespełna połowa z nich skorzystała z rowerów.
- To nie jest zaskoczenie - mówił i dodawał, że tak początki wyglądały we wszystkich miastach.
Spośród stacji, które cieszą się największą popularnością białostoczan prym wiedzie Rynek Kościuszki, a następnie Wiejska/Pogodna. Sporo jest wypożyczeń takich, gdy użytkownicy oddają rower do tej samej stacji, z której go wypożyczyli.
Rowery miejskie w Białymstoku przed wandalami ochrania lokalna firma City Security. Dyspozytorzy NextBike odbierają od białostoczan kilka tysięcy telefonów dziennie.
BiKeR to pod względem wielkości drugi po warszawskim system rowerów miejskich w Polsce. Next Bike podobne obsługuje również w Poznaniu, Wrocławiu czy Krakowie.
ewelina.s@bialystokonline.pl