Czym jest Wskaźnik Uciążliwości Miejskiej? Jest to nowe narzędzie, które pozwala na ocenę jakości życia w polskich miastach poprzez analizę trzech kluczowych wskaźników: hałasu nocnego, hałasu dziennego oraz stężenia cząstek PM10. Wskaźnik ten określa, jakie miasta są najbardziej i najmniej przyjazne dla swoich mieszkańców.
Białystok osiągnął bardzo niski wynik WUM. Miasto znajduje się na piątej pozycji - z zerowym poziomem hałasu nocnego i dziennego (0.2%), oraz stężeniem PM10 wynoszącym 21.2 μg/m³. To czyni Białystok jednym z najlepszych miejsc do życia w Polsce. Najlepiej oceniony Gorzów Wielkopolski ma nieco lepsze wskaźniki poziomu hałasu: zarówno w nocy (0.1%), jak i w ciągu dnia (0.1%). Gorzów Wielkopolski może pochwalić się także relatywnie niskim stężeniem PM10 (19.6 μg/m³). Przed Białymstokiem znalazła się jeszcze Zielona Góra, Elbląg i Gdynia.
Kto zdobył pierwsze niechlubne pierwsze miejsce?
Najbardziej uciążliwym miastem w Polsce okazał się Kraków – z wysokimi wartościami hałasu nocnego (4.7%) i dziennego (6.5%) oraz stężenia PM10 (33.4 μg/m³). Tuż za nim na szczycie listy miast z najwyższym wskaźnikiem uciążliwości miejskiej znalazły się Gliwice i Łódź, Radom i Rzeszów.
Hałas i zanieczyszczenie powietrza mają bezpośredni wpływ na zdrowie mieszkańców. Wysoki poziom hałasu prowadzi do zaburzeń snu i problemów kardiologicznych, podczas gdy zanieczyszczenie powietrza zwiększa ryzyko chorób układu oddechowego.
24@bialystokonline.pl