Białystok, za Piotrkowem Trybunalskim, uplasował się na 2. miejscu w rankingu pokazującym wykorzystywanie funduszy unijnych. W pierwszej piętnastce (oceniono 64 miasta) znalazły się również Suwałki oraz Łomża. W podobnym zestawieniu znalazło się ponadto sześć podlaskich gmin wiejskich, a wśród gmin wiejsko-miejskich 30. miejsce zajęło Kolno.
Jednym ze źródeł pomocy unijnej jest Regionalny Program Operacyjny Województwa Podlaskiego. Z niego, w wyróżnionych gminach, sfinansowano budowę lub remonty: dróg, infrastruktury edukacyjnej i sportowej, swój blask odzyskują też Ogrody Branickich.
Największym zwycięzcą w rankingu "Rzeczpospolitej" jest niewątpliwie stolica podlaskiego.
- Cieszę się z sukcesu Białegostoku. Drugie miejsce wśród kilkudziesięciu dużych miast dowodzi, że stolica naszego województwa świetnie sobie radzi z pozyskiwaniem funduszy unijnych - Ranking komentuje Jarosław Dworzański, marszałek województwa. Zwrócił także uwagę na zestawienie pokazujące regiony mające największe szanse na dodatkowe pieniądze z Krajowej Rezerwy Wykonania, w którym Podlaskie zajmuje 4. miejsce. - Tak naprawdę ten wskaźnik jest już wyższy. Jeszcze w tym miesiącu przekażemy ponad 100 mln zł na budowę stadionu miejskiego w Białymstoku. Dzięki tym wszystkim staraniom będziemy dysponować dodatkowymi milionami euro, które bardzo naszemu województwu się przydadzą, bo potrzeb jest wiele - mówił.