Wzór do naśladowania
Białostoczanki ze Stowarzyszenia Wspierania Środowisk Lokalnych "Aktywne Osiedle" codziennie organizują żywność dla potrzebujących. Od czerwca 2019 roku Joanna Porwisiak-Lewszuk, Marta Kubacka, Maria Oskreba-Janik, Marta Żabicka i Elżbieta Wyszyńska codziennie wstają o godz. 5.00, żeby z czterech pobliskich sklepów odebrać żywność z kończącym się terminem ważności. To akcja w ramach działań Banku Żywności. Ponad 200 kilogramów pieczywa, wędlin, warzyw, ryb i nabiału dziennie trafia do podopiecznych Stowarzyszenia "Aktywne Osiedle", czyli do 102 rodzin, które tworzy 250 osób.
W klubie osiedlowym wolontariusze prowadzą warsztaty kulinarne, przygotowują ciepłe posiłki, częstują dzieci z sąsiedniej świetlicy prowadzonej w ramach miejskiego programu "Wychowawcy podwórkowi". Prowadzą też kącik komputerowy, uczą obsługi komputera, pomagają pisać. Pani Joanna (koordynatorka klubu) wkrótce zacznie pomagać mieszkańcom w wypełnianiu rocznych zeznań podatkowych PIT. Pani Zinaida odpowiada za biblioteczkę. Panowie Andrzej i Mieczysław prowadzą warsztat majsterkowicza. Pani Ewa to królowa kąciku szycia – wykwalifikowana krawcowa, która potrafi uszyć gorset i płaszcz. Pan Andrzej to wolontariusz gotowy do pomagania innym wolontariuszom, działa, kiedy jest taka potrzeba.
– Angażujemy się z potrzeby serca, aby chociaż trochę ułatwić życie osobom, które są w trudnej sytuacji – mówi Joanna Porwisiak-Lewszuk. – To dużo pracy, ale warto ją wykonywać. Zwłaszcza wtedy, gdy wiemy, że dzięki niej dzieci z rodzin naszych podopiecznych nie będą chodziły głodne.
W czwartek (5 grudnia), czyli w Międzynarodowym Dniu Wolontariusza, zastępca prezydenta Białegostoku Przemysław Tuchliński odwiedził wolontariuszy, by podziękować za ich pracę.
– Piątego grudnia podarujmy innym pięć minut - mówi Przemysław Tuchliński. – Każdy może zostać wolontariuszem i każda chwila aktywności na rzecz innych jest cenna. Zachęcam wszystkich do angażowania się w wolontariat.
Miasto wolontariuszy
Miasto Białystok wspiera rozwój idei wolontariatu. Organizuje szkolenia dla wolontariuszy i ich koordynatorów działających w organizacjach pozarządowych i w placówkach oświatowych. Każdego roku około 200 wolontariuszy działa w jednostkach organizacyjnych miasta – w placówkach kultury (np. w Białostockim Ośrodku Kultury, Galerii Arsenał), w Centrum Aktywności Społecznej oraz w Schronisku dla Zwierząt. Łącznie w mieście działa około 1000 wolontariuszy.
12 grudnia Miasto Białystok wraz z Federacją Organizacji Pozarządowych Miasta odznaczy stu wolontariuszy organizacji pozarządowych pamiątkowymi medalami, aby w ten sposób podkreślić znaczenie działań społecznych w różnych dziedzinach życia: w pomocy społecznej, kulturze, sporcie czy ochronie środowiska.
Już w styczniu 2020 roku prezydent Białegostoku po raz 25. zaprosi młodych wolontariuszy do udziału w białostockiej edycji ogólnopolskiego Samorządowego Konkursu Nastolatków "Ośmiu Wspaniałych". Uhonorujemy wyróżniających się wolontariuszy w 3 kategoriach wiekowych oraz w kategorii wolontariat indywidualny i wolontariat grupowy.
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl