Białystok w akcji "Drzewa Sobieskiego". Poszukujemy najstarszych okazów

2013.08.21 00:00
Urząd Miejski w Białymstoku włącza się w akcję "Drzewa Sobieskiego. Na odsiecz dębom, lipom i innym drzewom".
Białystok w akcji "Drzewa Sobieskiego". Poszukujemy najstarszych okazów
Fot: NID
Jedna z lip Jan i Marysieńka z Chęcińskiego Podzamcza

Od 1 lipca trwa akcja Narodowego Instytutu Dziedzictwa i Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Jest ona związana z 330. rocznicą zwycięstwa króla Jana III Sobieskiego w bitwie pod Wiedniem. Kampania społeczna skierowana jest do wszystkich miłośników historii i przyrody, a jej celem jest odnalezienie "drzew Sobieskiego", które mieszkańcy Polski sadzili na cześć króla po bitwie pod Wiedniem. Tradycję tę zapoczątkował najprawdopodobniej sam Jan III Sobieski, znany ze swoich zamiłowań przyrodniczych.

- Do tej pory otrzymaliśmy kilka interesujących zgłoszeń - komentuje Małgorzata Zakrzewska - koordynatorka akcji w Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. - Wśród nich na uwagę zasługują lipy pochodzące z Chęcińskiego Podzamcza, w tym dwie wyjątkowe - Jan i Marysieńka - dodaje.

Lipy Jan i Marysieńka nazwano od imion przebywającej w dworze starościańskim pary królewskiej. Inspiracją był fakt, że znajdują się blisko siebie i były splecione konarami.

Choć chęcińskie lipy mają ponad 300 lat i ciekawą historię, nie są pomnikami przyrody. To pokazuje, jak ważna i potrzebna jest akcja. Kampania "Drzewa Sobieskiego. Na odsiecz dębom, lipom i innym drzewom" jest początkiem poszukiwań drzew–kandydatów do ustanowienia ich pomnikami przyrody. Dzięki niej opieką zostaną otoczone także najstarsze drzewa - są one nie tylko polską dumą, ale także elementem dziedzictwa narodowego, zarówno przyrodniczego, jak i kulturowego. Spośród zgłoszonych przez uczestników akcji drzew zostanie wybranych kilka, które jako pierwsze będą nominowane do otrzymania statusu "drzewa weterana".

- Zachęcamy białostoczan do włączenia się do tej akcji - mówi Urszula Mirończuk, rzeczniczka prasowa białostockiego magistratu. - Prosimy mieszkańców, by zgłaszali informacje o drzewach rosnących w naszym mieście, które można uznać za wyjątkowo okazałe i cenne przyrodniczo. Zgłoszenia będą weryfikowane przez pracowników Departamentu Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej, którzy podejmą decyzję, czy drzewa spełniają przesłanki do ustanowienia ich pomnikami przyrody - dodaje Mirończuk.

Zgłoszenia z podaniem gatunku i dokładnej lokalizacji drzew należy przesyłać pocztą na adres departamentu (ul. Branickiego 9), elektronicznie na adres dosgk@um.bialystok.pl lub pod numerem telefonu 85 869 65 04.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1781 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39