Białystok rozpoczął przygotowania do sezonu zimowego. Na takie działania przeznaczono ponad 13 mln zł. Podobnie jak w ubiegłych latach miasto podzielono na 6 sektorów.
Za oczyszczanie głównych ulic będą odpowiadały firmy: PHU Zarzecki Sp. z o.o. oraz Garden-Com Sp. z o.o. Natomiast oczyszczanie chodników, przystanków komunikacji miejskiej, zieleńców i opróżnianie śmietniczek powierzono przedsiębiorstwom TOP 2001 Sp. z o.o., Skwer Agnieszka Zawadzka, Traw-Sad Wojciech Rogalski oraz Kliwer-Bis Halina Klimowicz. Zaś ulicami osiedlowymi zajmą się UTK Jerzy Raczkowski oraz Koma Białystok Sp. z o.o.
Jednocześnie, jak zapowiada magistrat, na główne ulice wyjedzie więcej ciężkiego sprzętu niż w poprzednich latach - w sumie 36 pługopiaskarek. Przy czym firmy zobowiązane są do podjęcia działań - na głównych ulicach miasta - w czasie nie dłuższym niż 1 godzina od ogłoszenia akcji. Zakończyć je mają zaś w ciągu 4 lub 6 godzin po ustaniu opadów śniegu.
Na ulicach osiedlowych prace będą podjęte w czasie nie dłuższym niż 3 godziny od ogłoszenia akcji i zakończone po ustaniu opadów śniegu w ciągu 10 godzin. Skrócony został też czas na likwidację śliskości związanej ze zjawiskiem gołoledzi i szronu. W przypadku ulic z 3 do 2 godzin, a w przypadku chodników – z 6 do 3 godzin od chwili podjęcia działań.
– Oczekuję pełnej gotowości i zaangażowania w odśnieżanie Białegostoku – mówi prezydent Tadeusz Truskolaski. – Miasto będzie stale monitorować sytuację na drogach i reagować na ewentualne zaniedbania w odśnieżaniu.
W nowych umowach "okres zimowy" będzie trwał od 16 listopada do 31 marca następnego roku.
Warto jednocześnie wiedzieć, że za nadzór nad realizacją zawartych umów i koordynację systemu zimowego utrzymania miasta odpowiada Departament Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Białymstoku. Mieszkańcy również mogą zgłaszać swoje uwagi. W tym celu uruchomione zostaną telefony, pod którymi będą dyżurowali inspektorzy odpowiedzialni za koordynowanie akcji zimowego oczyszczania miasta.
dorota.marianska@bialystokonline.pl