Białystok pamięta o Zamenhofie. Dużo wydarzeń związanych z twórcą esperanto

2017.04.04 18:32
Wycieczki, wystawy, gra miejska, flash mob - to tylko wybrane działania, które organizowane są w Białymstoku z okazji Roku Zamenhofa. 14 kwietnia mija 100. rocznica śmierci twórcy esperanto.
Białystok pamięta o Zamenhofie. Dużo wydarzeń związanych z twórcą esperanto
Fot: Marcin Jakowiak / UM Białystok

Decyzją UNESCO na całym świecie rok 2017 jest Rokiem Zamenhofa. Jednak miejscy radni PiS nie przychylili się do wniosku prezydenta Tadeusza Truskolaskiego, by w Białymstoku także oficjalnie świętować tę rocznicę. Mimo wszystko urząd miejski, placówki kulturalne, a także białostoccy esperantyści uczczą rocznicę śmierci Zamenhofa. Z tej okazji w całym mieście zaplanowano liczne wydarzenia.

Spacery szlakiem Zamenhofa i esperanto

Jedną z propozycji, która ma przypomnieć Ludwika Zamenhofa i esperanto, będą "Spacery z Ludwikiem Zamenhofem" realizowane przez PTTK. Uczestnicy spacerów będą mogli bliżej poznać twórcę języka esperanto i miasto jego dzieciństwa. Przewodnicy PTTK przeprowadzą 3 fabularyzowane spacery tematyczne związane z ważnymi datami z życia Ludwika Zamenhofa i ruchu esperanckiego w Białymstoku.

Pierwszy spacer - "Wieża Babel" - przypomni o rocznicy śmierci Ludwika Zamenhofa. Odbędzie się 22 kwietnia. Drugi - "Esperantyści" - będzie nawiązywał do 94. Kongresu Esperanto, który miał miejsce w Białymstoku w 2009 r. Na ten spacer przewodnicy zaproszą w lipcu. Tematem trzeciego spaceru - "Droga do szkoły" - będzie rocznica urodzin Ludwika Zamenhofa. Odbędzie się on w grudniu.

- Chcemy w ten sposób zachęcić mieszkańców, a zwłaszcza młodzież, do poznawania historii miasta - mówi zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki. - W tym roku przypada 100. rocznica śmierci twórcy języka esperanto. UNESCO ogłosiło rok 2017 na całym świecie Rokiem Zamenhofa. To dobra okazja, aby przypomnieć tę wybitną postać.

Przewodnicy oprowadzający zainteresowanych po mieście wcielą się w postać Ludwika Zamenhofa. Ubrani w stroje z epoki w wybranych punktach miasta odegrają scenki rodzajowe. Każdy spacer zostanie zakończony quizem, który sprawdzi wiedzę uczestników na temat życia i twórczości Ludwika Zamenhofa. Ponadto zostanie wydana pamiątkowa broszura zawierająca informacje o twórcy esperanto. Będzie ona wręczana uczestnikom spacerów, a także zostanie umieszczona w punktach informacji turystycznej w Białymstoku.

Znaczki na wystawie, okolicznościowa kartka i flash mob

Innym wydarzeniem nawiązującym do 100. rocznicy śmierci twórcy esperanto będzie wystawa "Esperanto w filatelistyce", której wernisaż zaplanowany został na 12 kwietnia o godz. 14.00 w Centrum im. Ludwika Zamenhofa przy ul. Warszawskiej 19.

- Na wystawie zostaną zaprezentowane znaczki i karty pocztowe pochodzące ze zbiorów Franciszka Skrypko i Mieczysława Marczaka - zapowiada Grażyna Dworakowska, dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury.

Będzie też inny pocztowy akcent. Poczta Polska przygotowała okolicznościową kartę pocztową z wydrukowanym znakiem opłaty, która jest dedykowana Zamenhofowi. Przygotowany zostanie także specjalny stempel ozdobny. Kartkę będzie można nabyć podczas wystawy w Centrum Zamenhofa. Ciekawostką jest, że podobna będzie rozprowadzana także w Słupsku, który również świętuje Rok Zamenhofa. Łączny nakład kartki to 10 tys. egzemplarzy.

Dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury informuje, że w marcu w Białymstoku gościła ekipa telewizyjnej Dwójki, a dokładnie programu "Pytanie na śniadanie", która odwiedziła również Centrum im. Ludwika Zamenhofa. Placówką przy ul. Warszawskiej zainteresowany był także dziennikarz z berlińskiego radia. Dzięki współpracy ze słowackimi esperantystami w Żylinie na Słowacji będzie prezentowana wystawa poświęcona Zamenhofowi i jego dziełu.

Z kolei białostoccy esperantyści przygotowują ciekawy flash mob. Jego uczestnicy przejdą z Rynku Kościuszki pod pomnik Zamenhofa, śpiewając piosenki.

Kongres Esperancki w maju

Kolejne wydarzenia związane z upamiętnieniem Ludwika Zamenhofa odbędą się w maju. Wiąże się to z przypadającymi w okolicach rocznicowej daty (14 kwietnia) świętami wielkanocnymi. Od 12 do 14 maja potrwa Polski Kongres Esperancki. W trakcie inauguracyjnej sesji naukowej w Książnicy Podlaskiej zostanie zaprezentowany wybór poezji i prozy Wiesława Kazaneckiego w esperanckiej wersji językowej. Jest to przygotowane przez Białostockie Towarzystwo Esperantystów tłumaczenie książki Kazaneckiego "...Panie zbuduj ten most nad rzeką".

Również w maju w Centrum im. Ludwika Zamenhofa będzie można obejrzeć wystawę "Dr Esperanto", opartą na komiksie pod tym samym tytułem. Odbędzie się też gra miejska "Poznaj Białystok 2017. Śladami Zamenhofa".

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2025 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39
1213 osób online