Białystok ma czym się pochwalić. Jest jednym z najbezpieczniejszych polskich miast

2016.12.26 09:04
Białystok zajął wysokie miejsce w rankingu najbezpieczniejszych polskich miast. W tej kategorii doceniono także nasze osiedla: Dojlidy, Jaroszówkę oraz Młodych.
Białystok ma czym się pochwalić. Jest jednym z najbezpieczniejszych polskich miast
Fot: Serwis Otodom

Gdzie jest najbezpieczniej?

Serwis Otodom przygotował zestawienie najbezpieczniejszych polskich miast. Swoją opinią na ten temat podzieliło się ponad 140 tys. osób z całego kraju. Byli to mieszkańcy wsi, miasteczek, wielkich aglomeracji, a nawet poszczególnych dzielnic. Ankietowani odpowiadali na pytanie: "Czy mieszkam w bezpiecznej okolicy i nie boję się wracać do domu po zmroku?", oceniając prawdziwość tego twierdzenia w skali od 1 do 7.

Okazało się, że w rankingu pierwsze, drugie i trzecie miejsce zgarnęło woj. podkarpackie, a konkretnie w kolejności - Rzeszów, Tarnobrzeg i Krosno.

Białystok wypadł dobrze

Białystok zajął siódmą lokatę ze średnią 5,50. Wyprzedził nas m.in. Ełk, Warszawa i Mielec. Natomiast my znajdujemy się na wyższych pozycjach niż Kołobrzeg, Koszalin i Tarnowskie Góry.

Należy też wspomnieć, że najwyższy poziom poczucia bezpieczeństwa zanotowano w białostockich dzielnicach takich jak: Dojlidy (mediana 6,50), Jaroszówka (6,00) i Młodych (5,96).

Natomiast najmniej bezpiecznie jest na Śląsku, szczególnie w Bytomiu, Świętochłowicach i Będzinie.

– Ponad połowa badanych Polaków skrajnie wysoko ocenia poziom bezpieczeństwa w swojej okolicy – mówi Agnieszka Puchalska z agencji badawczej PBS. – Jednak, gdy patrzymy na wyniki naniesione na mapę kraju, rysuje się wyraźne pęknięcie. Choć mieszkańcy południowego zachodu Polski czują się dość pewnie, to na północnym wschodzie średni poziom oceny bezpieczeństwa jest jeszcze wyższy – dodaje.

Z rankingu serwisu Otodom wynika, że nieco pewniej czują się mieszkańcy mniejszych miejscowości i wsi. Jednocześnie większość dużych miast osiągnęła wynik poniżej średniej krajowej (średnia wyniosła 5,39). Wynika to z faktu, że większe miasta zapewniają anonimowość, która jest przyczyną większej liczby drobnych przestępstw, takich jak kradzieże.

Istotne jest także to, że w dużych miastach znajomości sąsiedzkie ograniczają się najczęściej do mieszkańców jednego bloku, a słabsze więzi społeczne wpływają na niższy poziom poczucia bezpieczeństwa. Dlatego wysoko w zestawieniu pojawia się sporo mniejszych miejscowości, m.in. Biała Podlaska, Skierniewice, Jaworzno, Głogów czy Łomża.

Badanie, na podstawie którego powstał ranking, zostało zrealizowane na przełomie września i października 2016 r. 

Warto również dodać, że jest to kolejne opracowanie, z którego wynika, że Białystok uznawany jest za bezpieczne miejsce. Tydzień temu pisaliśmy o tym, że Instytut Badań Nad Gospodarką Rynkową w badaniu dotyczącym atrakcyjności inwestycyjnej wskazuje, że atutem naszego regionu, w tym stolicy Podlasia, jest wysoki poziom bezpieczeństwa powszechnego. Zdaniem organizacji, udało się go osiągnąć dzięki dość niskiemu stopniu urbanizacji, niskiemu poziomowi przestępczości oraz wysokiemu poziomowi wykrywalności przestępstw.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2025 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39
1154 osób online