"Analiza przemieszczeń żyjących w lasach ptasich drapieżników: nowa metoda bioindykacji do oceny funkcjonalnej heterogeniczności ekosystemów leśnych" - to ambitny tytuł międzynarodowego projektu, który będzie realizowany przez dr. Ülo Väli z Uniwersytetu w Tartu w Estonii we współpracy z dr. Pawłem Mirskim z Uniwersytetu w Białymstoku. Naukowcy specjalizują się w badaniach nad ptakami drapieżnymi i posiadają bogate doświadczenie w monitorowaniu ich ruchów za pomocą nadajników GPS. Projekt ten został uhonorowany dofinansowaniem w wysokości ponad 1,1 mln zł w ramach konkursu Narodowego Centrum Nauki POLONEZ BIS 3.
Naukowcy zapowiadają, że kluczowym elementem terenowych badań będzie Puszcza Białowieska, która stanowi doskonały modelowy ekosystem leśny. Wykorzystując technologię telemetrii GPS, badacze zamierzają zbadać, w jaki sposób struktura lasu wpływa na przemieszczanie się ptaków drapieżnych. Analiza ta pozwoli określić, czy informacje dotyczące wykorzystania przestrzeni przez drapieżniki mogą służyć jako funkcjonalny wskaźnik oceny jakości lasów.
- Śledząc przemieszczanie się ptaków drapieżnych dowiemy się, jakie cechy struktury lasu są szczególnie cenne dla szerokiego grona ofiar, za którymi podążają te drapieżniki, a także czy obserwacja samych wzorców przemieszczania się niesie ze sobą informacje o jakości siedliska. Podobne badania prowadziliśmy już wspólnie z dr Väli kilka lat temu w krajobrazie rolniczym Estonii, gdzie śledząc ptaki szponiaste byliśmy w stanie wskazać "hotspoty" różnorodności biologicznej – przekazał dr Paweł Mirski z Wydziału Biologii UwB.
Badania potrwają 2 lata, a rozpoczną się już pod koniec bieżącego roku. Budżet projektu wynosi ponad 1,1 mln zł. Konkurs POLONEZ BIS skierowany jest do zagranicznych naukowców, którzy chcą realizować ambitne projekty badawcze w najlepszych polskich ośrodkach.
malwina.witkowska@bialystokonline.pl