"Gminny Program Opieki nad Zabytkami" będzie obowiązywał do 2013 r. Jego przyjęcie pozwoli m.in. nadać ochronie zabytków rangę zadania strategicznego dla miasta. W jego myśl zapewni się zabytkom lepszą opiekę i skuteczniej zapobiegać się będzie ich degradacji. Program ma pozwolić na szerszą współpracę z właścicielami historycznie cennych obiektów, a miasto dodatkowo będzie starało się podejmować działania, by uatrakcyjnić je dla szerszego grona społeczności. Zapewnia również o wspieraniu inicjatyw, dzięki którym możliwe będzie pozyskiwanie większych środków na ich ochronę i tworzeniu miejsc pracy z nią związanych.
Finansowanie realizacji programu będzie pochodzić z budżetu miasta oraz województwa, budżetu państwa i środków unijnych.
Program został zaakceptowany przez Podlaskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Jego przyjęcie przez radę miejską poniekąd może oznaczać częściowe odciążenie wojewódzkiego konserwatora. Miasto bowiem, dzięki specjalnemu porozumieniu z wojewodą, będzie chciało przejąć na siebie większość kompetencji w zakresie ochrony zabytków, docelowo tworząc biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków z odpowiednią kadrą.
W programie ujęto w sumie 465 zabytków nieruchomych (zarówno wpisane, jak i niewpisane do rejestru), które będą przedmiotem ochrony.