Ukłon w stronę społeczności prawosławnej
Prezydent Tadeusz Truskolaski postanowił złożyć do rady miasta wniosek o ustanowienie nowego honorowego obywatela. Zostać ma nim arcybiskup Jakub, ordynariusz diecezji białostocko-gdańskiej.
- Okazja jest szczególna, ponieważ w tym roku przypada 20-lecie powołania na biskupa białostocko-gdańskiego, co nastąpiło 30 marca, w maju nastąpił natomiast ingres do katedry – mówi prezydent Tadeusz Truskolaski. - Zasługi dla całego Białegostoku, a w szczególności dla społeczności wyznania prawosławnego, są niepodważalne. To jest ponad 20 lat tej służby biskupiej. Ksiądz arcybiskup położył ogromne zasługi dla tego, żeby katolicy i wyznawcy prawosławia żyli tutaj w zgodzie.
Decyzja oczywiście należy do rady miasta, chociaż trudno sobie wyobrazić, żeby ktokolwiek był przeciw. Uroczysta sesja, na której nastąpi nadanie honorowego obywatelstwa, ma się odbyć właśnie 30 marca w Auli Magna Pałacu Branickich.
- Jest to świetny moment, żeby uczcić ten wielki jubileusz księdza arcybiskupa Jakuba. Jego zasługi na polu duszpasterskim, na polu ekumenicznym są nieocenione. W naszym wielokulturowym i wielowyznaniowym mieście takie honorowe obywatelstwo jest potrzebne – mówi Łukasz Prokorym, przewodniczący rady miasta. - Dla całej rady miasta będzie to wielki zaszczyt, żeby to honorowe obywatelstwo nadać.
Z tego wyróżnienia cieszą się także przedstawiciele społeczności prawosławnej, wobec której jest to ukłon. Ksiądz arcybiskup będzie bowiem pierwszym prawosławnym honorowym obywatelem Białegostoku.
- Jest to symbol dla prawosławnych mieszkańców Białegostoku, że nie zapomina się o nich. – mówi Stefan Nikiciuk, wiceprzewodniczący rady miasta z Forum Mniejszości Podlasia. - Mogę tylko podziękować inicjatorom.
Obok Piłsudskiego i Jana Pawła II
Oficjalny tytuł arcybiskupa Jakuba to Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Jakub, Prawosławny Arcybiskup Białostocki i Gdański. Jego świeckie imię to natomiast Jakub Kostiuczuk. Urodził się w 1966 roku w Narwi. Ukończył Technikum Elektryczne w Białymstoku, gdzie później pracował jako elektryk. W 1987 roku wstąpił do monasteru supraskiego, przyjął postrzyżyny zakonne i otrzymał święcenia diakońskie. W tym samym roku rozpoczął studia w Moskiewskiej Akademii Teologicznej, gdzie w 1992 roku obronił pracę magisterską. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk ówczesnego arcybiskupa białostockiego i gdańskiego Sawy w 1989 roku, a śluby zakonne złożył w 1993 roku. W 1995 roku rozpoczął pracę w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie jako asystent w Katedrze Teologii Dogmatycznej i Moralnej. Od tego też roku pełnił funkcję duchowego opiekuna Prawosławnego Bractwa Świętych Cyryla i Metodego. Później mianowany namiestnikiem monasteru Zwiastowania Przenajświętszej Bogarodzicy i św. Jana Teologa w Supraślu. Święcenia biskupie otrzymał 11 maja 1998 roku z tytułem biskupa supraskiego.
Decyzją Świętego Soboru Biskupów 30 marca 1999 roku powołany ordynariuszem diecezji białostocko-gdańskiej. Uroczysty ingres na katedrę białostocką odbył 22 maja 1999 roku. Dnia 16 czerwca 2008 roku otrzymał godność arcybiskupa.
Będzie on 16. honorowym obywatelem Białegostoku, 3. powołanym za rządów Tadeusza Truskolaskiego. Poprzednio - w 2014 roku - taki tytuł otrzymał arcybiskup Edward Ozorowski, do 2017 roku metropolita białostocki, a w 2007 roku - Ludwik Krzysztof Zalewski-Zamenhof, wnukowi Ludwika Zamenhofa.
Poza tym honorowymi obywatelami Białegostoku są Józef Piłsudski, Marian Kościałkowski, Alfons Karny, Lech Wałęsa, Ryszard Kaczorowski, abp Sławoj Leszek Głódź, Jan Paweł II, abp Stanisław Szymecki, kard. Henryk Gulbinowicz, Jerzy Maksymiuk, ks. Zdzisław "Jastrzębiec" Peszkowski, abp Wojciech Zięba, a także małżeństwo Catherine Stankiewicz von Ernst i Zygmunt Stankiewicz.
Wszystko wskazuje na to, że w maju 17. osoba otrzyma taki tytuł. Z inicjatywy prezydenta oraz przewodniczącego rady miasta 27 maja – w Dzień Samorządu Terytorialnego – prawdopodobnie uhonorowany zostanie Paweł Adamowicz.
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl