W tym roku po raz czwarty została przyznana Nagroda POLIN, która została zorganizowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN i przeznaczona dla osób, organizacji lub instytucji aktywnie działających na rzecz ochrony pamięci o historii polskich Żydów.
Spośród ponad 100 zgłoszeń do ścisłego finału, decyzją kapituły pod przewodnictwem Mariana Turskiego, przewodniczącego Rady Muzeum i Wiceprzewodniczącego Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce, przeszło 7 działaczy. Wśród nich dwie osoby z Podlasia Katarzyna Winiarska i Tomasz Wiśniewski.
Człowiek orkiestra
4 grudnia, podczas uroczystej gali, to właśnie białostoczanin został ogłoszony laureatem konkursu i otrzymał statuetkę - rzeźbę autorstwa Barbary Falender oraz nagrodę finansową w wysokości 15 tys. złotych.
Tomasz Wiśniewski to dziennikarz, filolog, kulturoznawca i historyk, dawniej związany m.in. z Kurierem Porannym. Ma tytuł doktora nauk humanistycznych w dyscyplinie kulturoznawstwo w specjalości filologia polska za rozprawę: "Konwersje Żydów na ziemiach polskich. Studium przypadku Misji Barbikańskiej w Białymstoku 1924-1939".
Kapituła nagrodziła go jednak za co innego. Jest on bowiem założycielem Społecznego Muzeum Żydów Białegostoku i regionu oraz autorem kanału Bagnowka na Youtubie, na którym można znaleźć ponad 2000 filmów prezentujących żydowską historię Podlasia. Prowadzi także stronę bagnowka.pl, która gromadzi dane o prawie 40 tys. nagrobków, głównie żydowskich. Sam sporządził dokumentację siedmiu cmentarzy żydowskich. To również autor kilku książek na ten temat.
Jest laureatem wielu nagród międzynarodowych festiwali filmowych, m.in. Robinson Short Film Competition i nagrody za najlepszy film dokumentalny podczas 15. Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej. W 2014 roku został uhonorowany III nagrodą i Medalem Zygmunta Glogera "za dokumentowanie i popularyzowanie tradycji wielokulturowych na Podlasiu".
Wyróżnienia i nagrody specjalne
Jury wyróżniło też Magdalenę Lewkowicz, która działa na rzecz upamiętniania Żydów Warmii i Mazur, oraz Dariusza Popielę – olimpijczyka, wielokrotnego mistrza Polski i wicemistrza Europy w kajakarstwie górskim. Doprowadził on do uporządkowania cmentarza żydowskiego w Krościenku i postawienia pomnika ofiar Zagłady w miasteczku.
Nagrody specjalne otrzymali Bogdan Białek, organizator Marszów Pamięci w Kielcach, i Adam Bartosz, wieloletni dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie.
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl