Białostoczanie podpowiedzą, co trzeba zrewitalizować. Cykl spotkań w mieście

2016.12.06 15:37
W całym Białymstoku mają odbyć się w tym tygodniu konsultacje z mieszkańcami poszczególnych osiedli. Mają one pomóc we wskazaniu, które obszary powinny zostać objęte programem rewitalizacji.
Białostoczanie podpowiedzą, co trzeba zrewitalizować. Cykl spotkań w mieście
Fot: Ewelina Sadowska-Dubicka
Rynek Kościuszki przeszedł rewitalizację kilka lat temu

Miasto Białystok rozpoczęło pracę nad diagnozą umożliwiającą określenie obszarów, które wymagają rewitalizacji. W tym tygodniu odbędzie się 9 spotkań warsztatowo-konsultacyjnych – w szkołach i na uczelniach. Pomogą one wskazać potrzeby w zakresie działań rewitalizacyjnych na terenie konkretnych osiedli. Wnioski ze spotkań posłużą do opracowania szczegółowej charakterystyki danego regionu oraz określenia wizji i celów zmian.

Pierwsze spotkanie odbyło się w poniedziałek (5.12) na Starosielcach, we wtorek zostały zorganizowane następne - na Dziesięcinach (Szkoła Podstawowa nr 37, godz. 16.00) i Antoniuku (Wyższa Szkoła Ekonomiczna, godz. 18.00). W kolejnych dniach (7-9.12) odbędą się na osiedlach: Przydworcowe, Bema, Sienkiewicza, Centrum, Dojlidy i Skorupy.

Rewitalizacja to działania dążące do poprawy sytuacji w mieście w obszarach, na których zidentyfikowano stan kryzysowy. Działania obejmują strefę społeczną, gospodarczą, techniczną oraz przestrzenną. Dzięki ich realizacji można poprawić warunki do życia, wypoczynku i rozwoju gospodarczego.

Program rewitalizacji jest planem wyprowadzania obszarów zdegradowanych ze stanu kryzysowego. Działania pomogą rozwiązać zagadnienia społeczne oraz towarzyszące im problemy w sferze gospodarczej, przestrzenno-funkcjonalnej, technicznej i środowiskowej. Będą miały charakter systemowy i przyczynią się do rozwoju tych sfer. Program rewitalizacji Białegostoku powinien zostać opracowany do końca czerwca 2017 r.

– Zależy nam, aby dzięki programowi zdiagnozować w naszym mieście obszary najbardziej zdegradowane, które w dalszej kolejności można będzie objąć wsparciem, aby wyprowadzić je ze stanu kryzysowego – mówi zastępca prezydenta Rafał Rudnicki.

Stworzenie programu rewitalizacji Białegostoku zostało podzielone na dwa etapy. Pierwszy polega na opracowaniu diagnozy i wyznaczeniu obszarów wymagających zmiany. Drugi – na opracowaniu części projekcyjnej programu. W obydwu etapach ważny jest udział mieszkańców – uczestników badań i konsultacji.

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl

Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2025 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39
1061 osób online