Białostoczanie miesięcznie produkują 700 ton plastiku. Jak ułatwić jego recykling?

2020.05.12 12:06
Plastik szkodzi środowisku i naszemu zdrowiu. Warto segeregować odpady, tak by trafiał on do recyklinu a nie do lasu. W tym pomogą m.in. butelkomaty.
Białostoczanie miesięcznie produkują 700 ton plastiku. Jak ułatwić jego recykling?
Fot: Archiwum
W żółtych workach białostoczanie zbierają miesięcznie 770 ton odpadów

Temat wpływu plastiku na środowisko chyba każdemu jest znany. Czy sama wiedza na ten temat jest wystarczająca do tego, by uchronić środowisko przed jego szkodliwym wpływem? W pierwszej kolejności warto zacząć segregować śmieci. Jednak to nie wszystko.

Jak poinformował Zbigniew Gołębiewski rzecznik prasowy spółki Lech, która jest odpowiedzialna w Białymstoku za gospodarkę odpadami, do Zakładu Utylizacji Odpadów Komunalnych w Hryniewiczach z terenu Miasta Białegostoku dostarczane są odpady z selektywnej zbiórki z tzw. żółtych worków i pojemników, w których gromadzone są głównie odpady plastiku. W 2019 r. zakład przyjął 9242 ton tego rodzaju odpadów, co daje średnio ok. 770 ton miesięcznie. Odpady te zostają poddane procesowi odzysku w sortowni.

Niestety plastik jest wciąż wszechobecny, dlatego warto starać się, aby trafiał do recyklingu, a nie na składowiska. To pomaga zmniejszyć szkodliwy wpływ tego tworzywa na nasze zdrowie i na środowisko, w którym żyjemy.

Butelkomaty

Wrzucając butelki PET do białostockich butelkomatów mamy pewność, że trafią one do recyklingu, a pieniądze ze sprzedaży zostaną dobrze spożytkowane. W każdym z tych butelkomatów mieści się 240 butelek. Po opróżnieniu urządzenia butelki będą sprzedawane firmom zajmującym się recyklingiem w cenie 10 groszy za sztukę. Uzyskane w ten sposób pieniądze Miasto przeznaczy na zakup sadzonek drzew, które zostaną później posadzone na terenie Białegostoku.

Butelkomaty zostały ustawione w budynkach Urzędu Miejskiego przy ul. Słonimskiej 1 oraz w Departamencie Obsługi Mieszkańców przy ul. Branickiego 3/5. Białostoczanie mogą do nich wrzucać butelki PET o pojemności 0,5 i 1,5 litra. Korzystać z urządzeń można w godzinach pracy Urzędu – w poniedziałki 8.00-17.00, od wtorku do piątku 7.30-15.30.

Nakrętki

Już nie tylko w każdym przedszkolu i szkole jest możliwość oddania zebranych wcześniej plastikowych korków od plastikowych butelek. Akcja jest powszechna od kilku lat, a kartonowe pudła możemy spotkać również w przychodniach czy sklepach.

Firmy recyklingowe zakupione zakrętki przerabiają na surowiec wtórny (plastikowy regranulat), który następnie jest przetwarzany przez producenta na doniczki, wiadra, czy łopaty. Zbierając nakrętki mamy pewność, że nie wylądują one na śmietnisku, a w najgorszym przypadku w lesie.

Dlaczego trzeba oddzielać butelki od nakrętek?

Butelki pozbawione nakrętek można łatwo zgniatać, dzięki temu ich objętość znacznie się redukuje, a co za tym idzie koszty transportu i składowania są mniejsze.

Ponadto nakrętka wykonana jest z innego materiału niż opakowanie, w związku z czym w ramach recyklingu odpadów konieczne jest oddzielenie obu elementów.

Przekazywanie oddzielonych nakrętek od butelek znacznie wpływa na oszczędność czasu pracy osób zajmujących się recyklingiem.

Angelika Dorf
angelika.dorf@bialystokonline.pl

1567 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39