W zeszłym tygodniu minął termin składania pomysłów w tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego. Można to było zrobić dokładnie od 10 kwietnia do 10 maja. W tym czasie odbyły się cztery maratony ich pisania, w których wzięło udział ok. 70 pomysłodawców. Codziennie w Centrum Aktywności Społecznej udzielano też konsultacji dotyczących przygotowania projektu. Każdego dnia korzystało z tej możliwości po kilka osób.
Czas na podsumowanie. Do Urzędu Miejskiego w Białymstoku dostarczono łącznie 154 projekty: 50 ogólnomiejskich i 104 osiedlowe. Najwięcej projektów – 87 – wpłynęło ostatniego dnia (10 maja). Elektronicznie zgłoszono 41 wniosków, a 113 – w wersji papierowej. Wśród zaproponowanych pomysłów jest m.in. 19 projektów "zielonych", 16 dotyczących infrastruktury drogowej – dróg i chodników, oraz 16 mówiących o placach zabaw. Najwięcej wniosków osiedlowych wpłynęło z osiedla Centrum – 10, po 8 zgłoszeń było z Antoniuka i Bojar. Rekordzista złożył 10 projektów. Szacunkowy koszt wszystkich przedstawionych projektów to ponad 50 mln zł.
Teraz nadesłane formularze zostaną zarejestrowane i zweryfikowane. Do 17 września poznamy listę projektów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do głosowania.
– Cieszę się, że kolejna edycja Budżetu Obywatelskiego w naszym mieście skupiła ponad stu pięćdziesięciu pomysłodawców. Dziękuję mieszkańcom za zaangażowanie w przedsięwzięcia ważne dla białostoczan – mówi zastępca prezydenta Białegostoku Przemysław Tuchliński. – Teraz trzeba dokonać oceny formalnej i merytorycznej, dopiero potem zaprosimy białostoczan do głosowania na projekty.
Głosowanie odbędzie się między 1 a 15 października. W wyborze projektów będą mogli wziąć udział mieszkańcy Białegostoku, a ich werdykt poznamy przed końcem października.
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl