Julia Nowik i Natalia Grochowska stworzyły najlepszą koncepcję architektoniczną sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej w Czarnej Wsi Kościelnej. Wcześniej konsultowały swój pomysł z mieszkańcami.
– To było duże wyzwanie, dlatego że pracowaliśmy na kogoś z zewnątrz, jakby pierwszy raz tak naprawdę dla naszego przyszłego klienta, więc próbowałyśmy spełnić wszystkie oczekiwania – przyznaje Julia Nowik. - Moim zdaniem komisję urzekły zaprojektowane przez nas przeszklenia, dają dużo światła a są na wysokości gruntu. Sala gimnastyczna jest zagłębiona w gruncie. Dzieci, które się bawią na podwórku, mogą patrzeć do wewnątrz na inne dzieci, które na przykład w coś grają i to chyba był nasz największy plus.
Oprócz sali gimnastycznej dziewczyny zaprojektowały też zagospodarowanie terenu wokół projektowanego obiektu, a dodatkowo - strzelnicę.
– Elewacja nawiązuje do szkoły – ma taką samą fasadę, podobne przeszklenia, żeby wszystko było spójne – wyjaśnia Natalia Grochowska. - Wygrana to duże szczęście, ale też duży strach, że nie spełnimy oczekiwań dyrektora i całej szkoły, ale fajne uczucie – warto walczyć.
Konkurs jest kolejnym przykładem udanej współpracy Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej z otoczeniem społeczno-gospodarczym.
– To Adam Mościcki, dyrektor Szkoły Podstawowej w Czarnej Wsi Kościelnej zgłosił się do nas z prośbą o stworzenie koncepcji architektonicznej gimnastycznej przy szkole podstawowej – wyjaśnia dr inż. arch. Robert Misiuk z Katedry Projektowania Architektonicznego Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej. – To zamierzenie, które może zostać zrealizowane w przyszłości. Dyrektor szkoły widział wcześniej efekty współpracy Politechniki Białostockiej przy projekcie rozbudowy szkoły w Księżynie, które studenci opracowali parę lat temu widział jakie są efekty współpracy Politechniki z lokalnym samorządem i postanowił nawiązać współpracę z naszą uczelnią.
W konkursie wzięło udział 14 zespołów dwuosobowych i trzy zespoły trzyosobowe.
malwina.witkowska@bialystokonline.pl