Białostockie Hospicjum dla Dzieci obchodzi 10. urodziny. Wiele się działo przez te lata

2019.09.23 12:15
Białostockie Hospicjum dla Dzieci prowadzone przez Fundację "Pomóż Im" ma już 10 lat. Ilość "dobra" uczynionego w tej placówce jest nieopisana.
Białostockie Hospicjum dla Dzieci obchodzi 10. urodziny. Wiele się działo przez te lata
Fot: Magdalena Skrzycka

10 lat białostockiego hospicjum

W gronie rodziców. Darczyńców, współpracowników z kraju i zagranicy – tak właśnie Białostockie Hospicjum dla Dzieci prowadzone przez Fundację "Pomóż Im" świętowało 10 lat istnienia. Jubileusz placówki obchodzono podczas dwudniowej konferencji "Dziecko w pediatrycznej opiece paliatywnej - współpraca w zespole interdyscyplinarnym", którą Fundacja organizowała w Białymstoku.

Podczas wydarzenia w imieniu rodziców podziękowania składała Barbara Pawluczuk, mama Sebastiana, chłopca, który przez 7 lat był pod opieką hospicjum.

- To jest wsparcie dla całej rodziny. Jeżeli w domu jest chore dziecko, to chora jest też cała rodzina – mówiła pani Barbara.

Placówka oferuje specyficzny rodzaj opieki. Podopieczni mogą liczyć nie tylko na pomoc medyczną, ale także wsparcie psychologiczne, duchowe oraz socjalne. Hospicjum – to słowo, które kojarzy się źle, ale tak naprawdę to zupełnie co innego. To taka pomoc "od początku do końca" – można było usłyszeć na nagraniach rodziców, które odtwarzano podczas bardzo wzruszającej części oficjalnej.

- Naszym zadaniem jest stworzenie takich warunków, by rodzina mogła zająć się swoim nieuleczalnie chorym dzieckiem w domu, w takich warunkach, które ono zna i w których czuje się najlepiej – mówił z kolei doktor Dariusz Kuć, lekarz Białostockiego Hospicjum dla Dzieci.

2 dni spotkań, wykładów i rozmów

Uczestnicy konferencji o tej właśnie opiece rozmawiali przez 2 dni. Zadbano też o porady eksperckie, warsztaty, wykłady, dyskusje oraz wymianę doświadczeń. Właśnie to wszystko sprawia, że domowe hospicja są przepełnione życiem, ciepłem rodzinnym i ogromną dawką miłości. W takiej atmosferze znacznie łatwiej przetrwać codzienność oraz trudy związanej z nieuleczalną chorobą dziecka, która jest niewyobrażalną tragedią.

- My inaczej podchodzimy do czasu. Dla nas ważne jest to, co teraz. Jeśli mamy jakieś plany, marzenia, realizujemy je od razu. Nie czekamy, bo nie wiemy, ile czasu nam zostało. Tak tworzy się mnóstwo pięknych historii – mówi ojciec dr Filip Buczyński, założyciel i prezes Lubelskiego Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia w Lublinie.

Podczas konferencji jej przedstawiciele opowiedzieli zebranym, jak wyglądały początki Białostockiego Hospicjum dla Dzieci, jak placówka zmieniała się przez lata i jak wygląda dzisiaj. Ideę i sens pracy opowiedział też otwierający uroczystość niespełna 3-minutowy niezwykły film autorstwa Krzysztofa Kiziewicza "Poznaj nas bliżej", który można zobaczyć na kanale YouTube Fundacji "Pomóż Im".



Białostocka placówka wiele zawdzięcza Warszawskiemu Hospicjum dla Dzieci, które szczególnie na początku istnienia udzielało wiele wsparcia i porad. Dlatego w trakcie konferencji wręczono przedstawicielem WHD symboliczny obraz anioła.

Uczestnicy konferencji mieli też okazję uczestniczyć w wieczornym spacerze po naszym mieście, by zobaczyć, co Białystok ma najlepszego do pokazania. Chętni zasiedli także na widowni Białostockiego Teatru Lalek, by obejrzeć wystawiony specjalnie dla nich spektakl "Krzywa wieża" z udziałem Marii Rogowskiej i Andrzeja Bei-Zaborskiego.

Fundacja "Pomóż Im" już niebawem rusza z kolejnym projektem. W październiku rusza znana już promocja idei wolontariatu "Pola Nadziei". W tym roku organizatorzy będą chcieli szczególnie zwrócić uwagę na szerzenie wiedzy dotyczącej funkcjonowania oraz codzienności domowych hospicjów.

Krótka historia niezwykłej placówki

1 marca 2009 r. Fundacja "Pomóż Im" stworzyła Domowe Hospicjum dla Dzieci. Pomysł zainicjowała wówczas dr Elżbieta Solarz. Wszystko było możliwe dzięki ogromnemu wsparciu ze strony Warszawskiego Hospicjum dla Dzieci. Za cel postawiono sobie poprawę jakości życia pacjentów, którzy zmagają się z postępującą, źle rokującą chorobą. Dzięki dobrej opiece medycznej i wsparciu dzieci miały i mają szansę przeżyć dłużej niż zakłada wstępna diagnoza. A jak wiadomo – liczy się każda, wspólnie spędzona chwila.

Do hospicjum mogą zgłaszać się osoby z nieuleczalnie chorymi dziećmi. Fundacja "Pomóż Im" organizuje dla rodzin małych pacjentów kompleksową opiekę i wsparcie, dzięki którym są w stanie funkcjonować.

- Kiedy ja przyszedłem do hospicjum, to wyobrażałem sobie, prawdopodobnie tak jak większość ludzi sobie wyobraża, że dzieci przebywają w szpitaliku, gdzie one będą umierać. Dopiero tu zrozumiałem, że nic z tego nie rozumiałem. Najlepszym miejscem dla chorego jest jego własny dom, niezależnie od tego, czy jest to dziecko chore, czy zdrowie, to dla niego ten dom jest całym światem, a w tym domu tym całym światem jest mama – mówił podczas jednej z konferencji dr Dariusz Kuć. - Hospicjum to miejsce całościowej opieki nad pacjentem i całą jego rodziną. Jeżeli ten dom jest najważniejszy i ta mama jest najważniejsza, to musimy sprawić, by taka dzielna mama czuła, że kiedy ona zadzwoni do pielęgniarki czy lekarza, to ten ktoś przyjedzie lub doradzi przez telefon, co trzeba zrobić. Ona musi mieć wsparcie przez cały czas. Mamy w hospicjum dzieci, które odchodzą w ciągu kilku tygodni i takich, którzy są kilka lat – dodał.

Przez 10 lat działalności opieką zostało objętych 191 pacjentów i ich rodzin. 79 dzieci z tej grupy zostało wypisanych, 88 odeszło. Przez ten czas pracownicy hospicjum odbyli dokładnie 57 938 wizyt w domach pacjentów, pokonując przy tym 2 987 731 km, co odpowiada ponad siedmiokrotnemu pokonaniu odległości między Ziemią a Księżycem. W 2018 r. pod opieką przebywało 51 dzieci.

Zobacz także: Niegdyś sama była poważnie chora. Dziś zarządza znaną fundacją WYWIAD

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1392 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39